جستجو در کتاب ها   جستجو در مقالات (انگلیسی سرچ کنید)  جستجو در کل سایت
تاریخ ثبت : دوشنبه 11 دي 1391 ساعت 14 : 23     >
بیوفیول (سوخت زیستی) نوعی از سوخت است که در آن انرژی از تثبیت بیولوژیکی کربن (biological carbon fixation) ناشی می شود. سوخت های فسیلی، که منشأ آنها تثبیت باستانی کربن (ancient carbon fixation) هستند، بیوفیول لحاظ نمی گردند. کتاب دانلود - دانلود کتاب های علمی و دانشگاهی

فهرست

مقدمه

بیوفیل های نسل اول

بیو الکل ها

بیودیزل

گرین دیزل

روغن گیاهی

بیواترها

بیوگاز

سینگاز

بیوفیول های جامد

بیوفیول های نسل دوم

بیوفیول ها بر اساس ناحیه

موضوعات مرتبط با تولید و مصرف بیوفیول

تحقیقات و پیش بینی ها

تحقیقات فعلی

رشد در تولید و استفاده از بیوفیول ها

مزایا و معایب بیوفیول

مزایای بیوفیول

معایب بیوفیول

بیوفیول در ايران

چشم انداز بيوفيول در ايران

--------------------------------------

 

بیوفیول (سوخت زیستی)

مقدمه

بیوفیول (سوخت زیستی) نوعی از سوخت است که در آن انرژی از تثبیت بیولوژیکی کربن (biological carbon fixation) ناشی می شود. سوخت های فسیلی، که منشأ آنها تثبیت باستانی کربن (ancient carbon fixation) هستند، بیوفیول لحاظ نمی گردند.

در حدود 75 درصد انرژي مورد نیاز جهان از سه سوخت عمده فسیلی، شامل نفت، گاز طبیعی و ذغال سنگ تأمین می شود. پیش بینی می شود که با روند فعلی تا سال 2010 حدود  50 تا 60 درصد به میزان مصرف سوخت هاي فسیلی افزوده گردد. منابع سوخت هاي فسیلی دائمی نیستند. براساس برآورد هاي موجود، کره زمین 1000 تا 1500 میلیارد بشکه نفت خام را در خود ذخیره دارد. بر اساس پیش بینی هاي به عمل آمده، بشر تا سال 2080 میلادي خواهد توانست از نفت خام موجود در زمین بهره مند گردد. این زمان براي منابع گاز طبیعی تا سال  2047  و براي ذغال سنگ تا 2180 برآورد شده است.

بیوفیول ها به دلایلی همچون بالا رفتن قیمت نفت، نیاز فراینده به امنیت انرژی، نگرانی در خصوص برون فرست های گاز گلخانه ای از سوخت های فسیلی، و غیره، توجه عمومی و علمی را به خود معطوف داشته اند.

در حال حاضر ميزان تقريبى حجم ذخاير نفتى جهان به اندازه اى است كه چنانچه روند تكيه بر سوخت هاى فسيلى ادامه يابد در آينده نزديك، جهان با مشكلات زيادى در موارد زيست محيطى و كمبود مواد اوليه مواجه خواهد شد.

بیواتانول یک الکل می باشد که به واسطه تخمیر، عمدتاً از هیدرات های کربن تولید شده در محصولات قندی یا نشاسته ای نظیر ذرت و نیشکر، ایجاد می گردد. بیوماس (زیست توده) سلولزی، مشتق شده از منابع غیر خوراکی، نظیر درختان و علف ها، نیز سوبسترای تولید اتانول را تأمین می کند. اتانول می تواند در شکل خالص خود، به عنوان سوخت وسایل نقلیه استفاده شود، اما معمولاً به عنوان یک افزودنی بنزین برای کاهش اکتان و بهبود برون فرست وسیله نقلیه به کار می رود. بیواتانول به طور وسیع در آمریکا مورد استفاده است.

بیودیزل از روغن های گیاهی و چربی های حیوانی ساخته می شود. بیودیزل می تواند در شکل خالص خود، به عنوان سوخت وسایل نقلیه استفاده گردد، اما معمولاً به عنوان یک افزودنی دیزل ( گازوئیل) برای کاهش سطوح ذرات بسیار ریز، مونوکسید کربن، و هیدروکربن ها از وسایل نقلیه دیزلی به کار می رود. بیودیزل با استفاده از ترانس استریفیکاسیون روغن ها و چربی ها تولید گردیده، رایج ترین بیوفیول در اروپا محسوب می شود.

در سال 2010، تولید جهانی بیوفیول به 105 بیلیون لیتر رسید، که 17 درصد بیشتر از سال 2009 بود، و بیوفیول ها 7/2 درصد از سوخت لازم برای وسایل نقلیه جاده ای را تأمین می کردند. آنها عمدتاً متشکل از اتانول و بیودیزل بودند. تولید جهانی اتانول در سال 2010 به 86 بیلیون لیتر رسید، و آمریکا و برزیل، تولید کنندگان اصلی آن در جهان، به اتفاق هم، 90 درصد از تولید جهانی را در اختیار داشتند. بزرگترین تولید کننده بیودیزل جهان اتحادیه اروپا است، که 53 درصد از کل تولید بیودیزل را در جهان به خود اختصاص داد.

بر طبق آژانس بین المللی انرژی، بیوفیل ها پتانسیل رسیدن به بیش از یک چهارم درخواست جهانی برای سوخت های حمل و نقل را تا سال 2050 دارا خواهند بود.

بیوفیل های نسل اول

بیوفیل های «نسل اول» یا سنتی، بیوفیل های ساخته شده از قند، نشاسته، و روغن گیاهی می باشند.

بیو الکل ها

الکل هایی که به طور بیولوژیک ایجاد می گردند، اغلب اتانول و کمتر پروپانول و بوتانول، با عمل میکرو ارگانیسم ها و آنزیم ها، از راه تخمیر قندها، نشاسته (آسان ترین راه) یا سلولز (که دشوار است) تولید می شوند. بیوبوتانول (که همچین بیوبنزین {بیوگازولین} نام دارد) اغلب ادعا می شود که جایگزین مستقیمی برای بنزین است، زیرا می تواند مستقیماً در یک موتور بنزینی به کار رود ( همچنان که بیودیزل در موتورهای دیزلی استفاده می شود). سوخت اتانول شایع ترین بیوفیول در جهان، به ویژه در برزیل است. سوخت های الکلی با تخمیر قندهای  مشتق شده از گندم، ذرت، چغندر قند، نیشکر، ملاس، و هر قند یا نشاسته ای که نوشیدنی های الکلی را می توان از آنها ساخت (مانند سیب زمینی و ضایعات میوه) به دست می آیند. تولید اتانول با استفاده از هضم آنزیمی (جهت آزاد سازی قندها از نشاسته های ذخیره ای)، تخمیر قندها، تقطیر و خشک کردن انجام می شود. فرآیند تقطیر نیازمند انرژی قابل ملاحظه ای برای حرارت دادن است.

اتانول می تواند در موتور های بنزینی به عنوان جایگزینی برای بنزین استفاده شود، می توان آن را در هر درصدی با بنزین مخلوط کرد. اتانول نسبت به بنزین انرژی کمتری دارد؛ این واقعیت به مفهوم آن است که برای تولید همان مقدار کار، اتانول بیشتری صرف می شود. مزیت اتانول، اکتان بالاتر آن نسبت به بنزین عاری از اتانولِ در دسترس در پمپ بنزین های کنار جاده ای می باشد. در موقعیت های مرتفع تر (که هوا رقیق تر است)، گاه در برخی کشورها مخلوطی از بنزین و اتانول به عنوان یک اکسید کننده زمستانی برای کاهش برون فرست آلودگی به جو استفاده می شود.

اتانول همچنین به عنوان سوخت شومینه های بیواتانول به کار می رود. از آنجایی که این شومینه ها به دودکش نیاز نداشته و «فاقد دودکش» اند، برای خانه ها و آپارتمان های بدون دودکش جدید سودمند هستند. نقص چنین شومینه هایی در آن است که حرارت خروجی تا اندازه ای کمتر از بخاری های برقی یا گازی می باشد.

متانول، که در حال حاضر از گاز طبیعی تولید می شود، یک سوخت فسیلی غیر قابل تجدید است. این سوخت را همچنین می توان از بیوماس به عنوان بیومتانول تولید نمود.

بوتانول از تخمیر ABE  ( استون، بوتانول، اتانول) ساخته می شود. بوتانول نسبت به اتانول انرژی بیشتری را تولید می کند و ادعا می شود که می تواند «مستقیماً» در موتور های بنزینی ( بدون ایجاد تغییر در موتور یا ماشین) بسوزد.

بیودیزل

بیودیزل (بیوگازوئیل) رایج ترین بیوفیول در اروپا است. این بیوفیول با استفاده از ترانس استریفیکاسیون، از روغن ها و چربی ها تولید می گردد. از لحاظ شیمیایی، بیودیزل عمدتاً مشتمل بر استرهای اسید چرب متیل (یا اتیل) است. سوبسترای بیودیزل شامل چربی های حیوانی،  روغن های گیاهی، سویا، دانه های کُلزا، جاتروفا (یک گیاه گرمسیری در آمریکا)، ماهوآ (یک درخت گرمسیری در هند)، خردل، برزک، آفتاب گردان، روغن نخل، کنف، پوگامیا پیناتا (چنار هندی)، علف های کشتزار در نواحی معتدل، سالیکورنیا (گیاهان تیره اسفناج)، و جلبک هستند. بیودیزل خالص (B100) سوختی گازوئیلی با کمترین برون فرست است. هنگامی که بیودیزل با دیزل معدنی مخلوط شود، می توان آن را برای هر موتور دیزلی به کار برد. در بعضی از کشورها، کارخانه ها موتورهای دیزلی خود را برای استفاده B100 پوشش گارانتی می دهند. در بسیاری از کشورهای اروپایی، مخلوط 5 درصد بیودیزل به طور وسیع استفاده می شود، و در هزاران پمپ بنزین در دسترس می باشد.

در آمریکا، بیش از 80 درصد از کامیون های تجاری و اتوبوس های شهری دیزلی اند. برآورد می شود بازار نوظهور بیودیزل در آمریکا، از سال 2004 تا 2005، 200 درصد رشد داشته است.

گرین دیزل

گِرین دیزل ( گازوئیل سبز)، که همچنین به عنوان دیزل تجدید پذیر شناخته می شود، شکلی از سوخت گازوئیلی است که در آن به جای سوبسترای مورد استفاده در اکثر سوخت های گازوئیلی، سوبسترای تجدید پذیر مورد استفاده قرار می گیرد. سوبسترای گرین دیزل می تواند انواعی از روغن ها، از جمله از جلبک، جاتروفا، سالیکورنیا، و چربی گوشت باشد.

روغن گیاهی

روغن گیاهی خوراکی تغییر داده نشده، معمولاً به طور مستقیم به عنوان سوخت استفاده نمی شود، اما روغن با کیفیت پایین تر را می توان برای این مقصود استفاده کرد. روغن های گیاهی عمدتاً به بیودیزل فرآوری می گردند.

بیواترها

بیواترها ترکیباتی مقرون به صرفه اند که به عنوان افزایش دهنده های درجه اکتان عمل می کنند. آنها همچنین برکارآیی موتور می افزایند، در حالی که به طور معنی دار از فرسودگی موتور و برون فرست مواد سمی از اگزوز می کاهند.

بیوگاز

بیوگاز، متان تولید شده به واسطه فرآیند هضم بی هوازی ماده آلی توسط بی هوازی ها است.

بیوگاز را می توان از سیستم های فرآوری مکانیکی مواد زائد برداشت نمود. کشاورزان می توانند بیوگاز را با استفاده از یک هضم کننده بی هوازی، از کود گاوها به دست آورند.

سینگاز

سینگاز، مخلوطی از مونوکسید کربن، هیدروژن و دیگر هیدروکربن ها است که با سوختن نسبی بیوماس تولید می شود (سوختن با مقداری از اکسیژن که برای تبدیل کامل بیوماس به دی اکسید کربن و آب کافی نیست). قبل از سوختن نسبی، بیوماس خشک گردیده، و گاه پایرولیز (تجزیه حرارتی) می شود. مخلوط گازی حاصله، سینگاز، نسبت به سوختن مستقیم بیوفیل های اولیه کاراتر بوده، بیشتر انرژی موجود در سوخت استفاده می شود. سینگاز ممکن است مستقیماً در موتورها، توربین ها، یا پیل های سوختی با دمای بالا بسوزد (به عنوان سوخت مصرف شود).

سینگاز می تواند برای تولید متانول، دی میتل اتر (DME) و هیدروژن مورد استفاده قرار گیرد، یا برای تولید یک جایگزین دیزل، یا مخلوطی از الکل ها که می توانند با بنزین ترکیب شوند، به کار رود.

بیوفیول های جامد

مثال ها عبارتند از: چوب، خاک اره، بخش های بریده شده و زائد چمن، زباله های خانگی، زغال چوب، ضایعات کشاورزی، محصولات گیاهی غیر خوراکی، و کود خشک شده. یکی از مزایای سوخت های بیوماس جامد آن است که چنین سوخت هایی اغلب محصول فرعی، محصول باقیمانده یا زائد فرآیندهای دیگر، نظیر کشاورزی، دامپروری، و جنگل داری هستند. از لحاظ نظری، این بدان مفهوم است که هیچ رقابتی بین سوخت و تولید غذا وجود ندارد، اگرچه این موضوع همواره صدق نمی کند.

یک مسأله در رابطه با سوختن بیوماس خام آن است که مقادیر قابل ملاحظه ای از آلاینده ها، نظیر ذرات بسیار ریز و PAH ها (پلی سایکلیک آروماتیک هیدروکربن ها یا هیدروکربن های معطر چند حلقه ای) در محیط پخش می شوند. هرچند، مطالعات متعددی نشان داده اند که سوخت های بیوماس نسبت به سوخت های فسیلی، به طور معنی داری اثرات کمتری بر روی محیط زیست می گذارند.

یک مشتق از بیوفیول جامد، بیوچار (بیوزغال) است، که به واسطه تجزیه حرارتی بیوماس تولید می شود. بیوچار ایجاد شده از ضایعات کشاورزی می تواند جانشینی برای چارکول (زغال چوب) باشد. برای مثال، در جمهوری دمکراتیک کنگو، زغال قالبی بیوماس به عنوان جایگزینی برای زغال چوب، به منظور جلوگیری از تخریب پارک ملی ویرونگا، به فروش می رسد.

بیوفیول های نسل دوم

 بیوفیول های نسل دوم، بیوفیول های تولید شده از ماده خام پایدار ( ادامه دادنی) هستند. پایداری یک ماده خام در بین سایرین، با در دسترس بودن آن ماده خام، تأثیر بر روی برون فرست های GHG ( گاز گلخانه ای= greenhouse gas)، و تأثیر بر روی تنوع زیستی و استفاده از زمین تعریف می شود.

تعداد زیادی بیوفیول نسل دوم تحت توسعه می باشند، نظیر: سلولزیک اتانول (اتانول سلولزی)، آلجی فیول(سوخت جلبکی)، بیوهیدروژن، بیومتانول، DMT( 2،5- دی متیل فلوران)، بیوDME(بیودی متیل اتر)، Fischer-Tropsch دیزل، بیوهیدروژن دیزل، الکل های مخلوط (میکسد الکل) و وود دیزل (دیزل چوب).

در تولید سلولزیک اتانول، گیاهان غیر خوراکی یا محصولات زائد استفاده می شود. لینگو سلولز ماده ی ساختاری «چوبی» گیاهان است. این ماده خام به وفور و به تنوع وجود دارد.

تولید اتانول از سلولز تکنیکی دشوار می باشد. در طبیعت، حیواناتی اهلی نشخوار کننده (مانند گاو) علف ها را می خورند و سپس با استفاده از فرآیند های آهسته هضم آنزیمی، آن را به گلوکز (قند) می شکنند. فرآیندهای آزمایشگاهی مختلفی توسعه پیدا کرده اند که کاری مشابه را انجام می دهند، و سپس قندهای آزاد شده می توانند برای ایجاد سوخت اتانول تخمیر گردند. در سال 2009، دانشمندان با بهره گیری از «بیولوژی مصنوعی»، 15 آنزیم قارچی جدید و بسیار مقاوم را گزارش دادند که به طور مؤثر سلولز را در دمای بالا به قندها می شکستند، که این تعداد افزون بر 10 آنزیمی بود که پیشتر شناخته شده بودند.

کشف اخیر در خصوص قارچ گلیوکلادیوم روزِئوم دانشمندان را به سمت سوختی از سلولز هدایت کرد که اصطلاحاً مایکودیزل نام دارد. این ارگانیسم (که اخیراً در جنگل های استوایی کشف شده است) توانایی منحصر به فردی در تبدیل سلولز به هیدروکربن هایی با طول متوسط دارد، که در سوخت دیزل یافت می شوند.

دانشمندان همچنین بر روی ارگانیسم های مهندسی شده حاوی DNA نو ترکیب کار کرده اند که می توانند تولید بیوفیول را افزایش دهند.

دانشمندان با استفاده از کشت همزمان شیوانلا و سینچوکوکوس، هیدروکربن هایی زنجیره بلند را مستقیماً از آب، دی اکسید کربن و نور خورشید تولید کرده اند.

بیوفیول ها بر اساس ناحیه

سازمان های بین المللی به وجود آمده اند که هدف آنها افزایش همکاری و تبادل اطلاعات میان کشورهایی است که دارای برنامه هایی ملی در تحقیقات، توسعه و به کارگیری بیو انرژی هستند.

انجمن بین المللی سوخت های زیستی (بیوفیول ها) متشکل از برزیل، چین، هند، آفریقای جنوبی، آمریکا، و کمیسیون اروپا می باشند.

پیشگامان توسعه و استفاده از بیوفیول در جهان عبارتند از: برزیل، آمریکا، فرانسه، سوئد و آلمان. روسیه نیز با در اختیار داشتن 22 درصد از جنگل های جهان، یک تأمین کننده بزرگ بیوماس (بیوفیول های جامد) است.

بیوفیول ها در حال حاضر 1/3 درصد از کل سوخت حمل و نقل جاده ای در انگلیس یا 1440 میلیون لیتر را تشکیل می دهند. در سال 2020، 10 درصد از انرژی مورد استفاده در حمل و نقل جاده ای و ریلی در انگلیس قرار است از منابع تجدید پذیر فراهم آیند.

موضوعات مرتبط با تولید و مصرف بیوفیول

در ارتباط با تولید و مصرف بیوفیول، موضوعات گوناگون اجتماعی، اقتصادی، محیطی و فنی وجود دارد، که رسانه های عمومی و نشریات علمی به بحث در مورد آنها می پردازند. این موضوعات عبارتند از: تأثیر قیمت های متعادل نفت، گفتمان «غذا در برابر سوخت»، سطوح برون فرست کربن، تولید بیوفیول پایدار، جنگل زدایی و فرسایش خاک، از دست رفتن تنوع زیستی، تأثیر بر روی منابع آب، به علاوه توازن و بازده انرژی.

هر چند، در حال حاضر، در رابطه با تولید و مصرف بیوفیول موضوعات متعددی مطرح است، با توسعه محصولات کشاورزی جدید برای بیوفیول و توسعه بیوفیول های نسل دوم، کوشش می شود تا این موضوعات دور زده شوند.

بسیاری از دانشمندان و محققان در حال کار بر روی محصولات گیاهی ای برای بیوفیول هستند که نسبت به محصولات فعلی برای بیوفیول، به زمین و منابع کمتری (همچون آب) نیاز دارند. برای مثال، جلبک منبعی برای بیوفیول ها به شمار می رود و برای آن می توان از زمین بی حاصل و فاضلاب صنایع مختلف استفاده کرد.

جلبک قادر به رشد در فاضلاب می باشد، که این موضوع عدم تأثیر آن بر زمین و  آب شیرین لازم برای تولید محصولات غذایی و محصولات سوختی فعلی را به دنبال دارد. وانگهی، جلبک بخشی از زنجیره غذایی انسان محسوب نگردیده، و از این رو، منابع غذایی انسان ها را مورد مصرف قرار نمی دهد.

تحقیقات و پیش بینی ها

تحقیقات فعلی

در زمینه یافتن محصولات کشاورزی بیوفیولی پایدار و بهبود مواد روغنی حاصل از این محصولات، تحقیقات در جریان است.

رشد در تولید و استفاده از بیوفیول ها

پیش بینی های مختلفی برای رشد جهانی تولید بیوفیول تا سال 2020 از سوی سازمان های بین المللی، مشاوران مستقل، و انجمن های بیوفیول صورت گرفته است.

مزایا و معایب بیوفیول

مزایای بیوفیول

 • استفاده از بیوفیول ها می تواند از برون فرست گازهای گلخانه ای بکاهد.
 • با ساخت بیوفیول ها، امنیت انرژی برای کشور های تولید کننده آنها فراهم می آید.
 • بیوفیول های نسل اول می توانند تا 60% و بیوفیول های نسل دوم تا 80% ، نسبت به سوخت های فسیلی، گاز های گلخانه ای کمتری تولید نمایند.
 • کارخانه های تولید بیوفیول فرصت های شغلی جدیدی را در اختیار جامعه نهاده و از این طریق قادر اند به اقتصاد کمک  کنند.
 • استفاده از بیوفیول ها سبب کاهش در میزان مصرف سوخت های فسیلی خواهد شد.
 • به راه افتادن پروژه های مربوط به بیوفیول ها به توسعه روستایی کمک می کند.
 • از بیودیزل می توان در هر وسیله نقلیه دیزلی سود جست و بیودیزل می تواند از ارتعاشات، دود، و سر و صدای تولید شونده توسط وسایل نقلیه دیزلی بکاهد.
 • بیودیزل قابلیت تجزیه پذیری زیستی دارد.
 • بیوفیول ها غیر سمی اند.
 • بیوفیول تجدید پذیر می باشند.
 • بیودیزل دارای نقطه اشتعال بالا بوده، که این مسأله ساختن آن امن تر می کند، و پس از بروز تصادفات، احتمال وقوع آتش سوزی کمتر می شود.

معایب بیوفیول

 • هزینه تولید فرآیند های بیوفیولی نسل دوم بیش از 700 میلیون دلار است، که می توان با هزینه ای کمتر از این، نسبت به بهبود کیفیت و کارآمدی سوخت های غیر بیوفیولی و کاهش برون فرست گاز های گلخانه ای اقدام کرد.
 • گاهی تولید برخی بیوفیول ها در عمل گاز های گلخانه ای بیشتری را ایجاد می کند.
 • تکنیک های مورد استفاده برای پی بردن به اینکه کدام بیوفیول ها برای محیط زیست مناسب اند، معمولاً ساطع شدن سایر گاز ها، نظیر اکسید نیتروژن را در نظر نمی گیرند.
 • تولید بیوفیول ها مناطق گسترده ای از زمین های قابل کشت را به خود اختصاص می دهد. چنانچه جنگل های انبوه و زمین هایی که بیوماس (توده زیستی) بالا دارند، در راستای تولید بیوفیول، در مقیاس وسیع حذف گردند، بر مقدار گاز های گلخانه ای می تواند به مراتب بیشتر افزوده شود.
 • بیوفیول ها ممکن است بر قیمت برخی مواد عذایی، مه همچنین کاربرد بیوفیولی دارند، نظیر ذرت، بیافزایند.
 • توسعه و تولید بیوفیول هنوز هم به شدت به نفت وابسته است.
 • با جایگزین شدن سایر گیاهان، خاک فرسایش پیدا خواهد کرد.
 • برای آب دادن گیاهان مربوط به تولید بیوفیول، به ویژه در اقلیم های خشک، به آب زیادی نیاز است.
 • فناوری های جدیدی که در وسایل نقلیه، به منظور استفاده از بیوفیول، به کار می روند، قیمت وسایل نقلیه را به طور قابل توجهی افزایش می دهند.

بیوفیول در ايران

علي رغم عمر چند ده ساله توليد، توزيع، و كاربرد سوخت هاي بيوفيول مايع در كشور هاي جهان، تحقيقات پيرامون اين سوخت ها در ايران بسيار جديد است. به احتمال قوي بتوان چنين تحليل كرد كه سوخت هاي بيوفيول در جهان دوران نوجواني و در بعضي از كشورها مانند برزيل دوران جواني را مي گذرانند، ولي در ايران اين سوخت ها دوران طفوليت را سپري مي كنند. شايد بتوان اولين سمينار بيوگاز در ايران در سوم آبان ماه سال 1384 توسط مركز انرژي هاي نو سازمان انرژي اتمي ايران در تهران و در محل آن سازمان را سرآغاز حركت منسجم علمي براي گرد هم آوردن متخصصان و علاقمندان به تحقيق پيرامون سوخت هاي تجديد پذير بيولوژيك به حساب آورد. اين سمینار موجب تدوين مجموعه مقالات مربوط به تحقيقات پراكنده اي شد كه متخصصان ايراني تا آن زمان در گوشه و كنار ايران و بر اساس علاقه شخصي و تخصص خود در ارتباط با بيوگاز انجام داده بودند. تا آن زمان اصطلاحات مربوط به تكنولوژي توليد، فرآوري و كاربرد سوخت هاي بيولوژيك نظير بيوفيول، بيوگاز، بيوديزل، بيواتانول، بيوپالايشگاه و ...، به ندرت وارد فرهنگ مجامع علمي و دانشگاهي ايران شده بود.

چشم انداز بيوفيول در ايران

همانگونه که گفته شد، فعاليت هاي مرتبط با توليد، توزيع و كاربرد اين سوخت ها در دوران طفوليت عمر خود است. وزارت نفت جمهوري اسلامي ايران (شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران تصميم به استفاده از بيواتانول در بنزين گرفته است كه قرار است در آينده نزديك در شهر اهواز به صورت پايلوت اجرا شود.

 

بیوفیول (سوخت زیستی) – مطلب علمی اختصاصی سایت کتاب دانلود – گردآوری و ترجمه شده توسط "کتاب دانلود"

استفاده از این مطلب، تنها با ذکر نام کتاب دانلود و به کار بردن لینک صفحه مربوطه مجاز می باشد.

 

دانلود کتاب های بیوفیول

دانلود کتاب های مهندسی انرژی

کتاب دانلود

www.ketabdownload.com


بیوفیول , سوخت زیستی , بیوفیل های نسل اول , بیو الکل ها , بیودیزل , گرین دیزل , روغن گیاهی , بیواترها , بیوگاز , سینگاز , بیوفیول های جامد , بیوفیول های نسل دوم , بیوفیول ها بر اساس ناحیه , موضوعات مرتبط با تولید و مصرف بیوفیول , تحقیقات و پیش بینی ها , تحقیقات فعلی , رشد در تولید و استفاده از بیوفیول ها , مزایا و معایب بیوفیول , مزایای بیوفیول , معایب بیوفیول , بیوفیول در ايران , چشم انداز بيوفيول در ايران , تثبیت بیولوژیکی کربن , سه سوخت عمده فسیلی , نفت، گاز طبیعی , ذغال سنگ , نفت خام , امنیت انرژی , نگرانی در خصوص برون فرست های گاز گلخانه ای از سوخت های فسیلی , ذخاير نفتى جهان , بیواتانول , تخمیر هیدرات های کربن تولید شده در محصولات قندی یا نشاسته ای نظیر ذرت و نیشکر , سوبسترای تولید اتانول , فزودنی بنزین برای کاهش اکتان و بهبود برون فرست وسیله نقلیه , بیودیزل از روغن های گیاهی و چربی های حیوانی , گازوئیل , افزودنی دیزل , مونوکسید کربن، و هیدروکربن ها , تولید بیودیزل , الکل هایی که به طور بیولوژیک ایجاد می گردند , پروپانول , بوتانول , عمل میکرو ارگانیسم ها و آنزیم ها , بیوبوتانول , بیوبنزین , یوگازولین , جایگزین مستقیمی برای بنزین , سوخت های الکلی با تخمیر قندهای مشتق شده از گندم، ذرت، چغندر قند، نیشکر، ملاس، و هر قند یا نشاسته ای که نوشیدنی های الکلی را می توان از آنها ساخت (مانند سیب زمینی و ضایعات میوه) , تولید اتانول با استفاده از هضم آنزیمی جهت آزاد سازی قندها از نشاسته های ذخیره ای , اتانول به عنوان سوخت شومینه های بیواتانول , گِرین دیزل , گازوئیل سبز , سوخت های گازوئیلی , سوبسترای تجدید پذیر , سوبسترای گرین دیزل , سینگاز، مخلوطی از مونوکسید کربن، هیدروژن و دیگر هیدروکربن ها , سوختن نسبی بیوماس , سینگاز برای تولید متانول، دی میتل اتر (DME) و هیدروژن , مشتق از بیوفیول جامد، بیوچار , بیوزغال , بیوذغال , بیوفیول های تولید شده از ماده خام پایدار , سلولزیک اتانول , اتانول سلولزی , آلجی فیول , سوخت جلبکی , بیوهیدروژن , بیومتانول , DMT 2،5, دی متیل فلوران , بیو DME , بیودی متیل اتر , Fischer, Tropsch دیزل , بیوهیدروژن دیزل , الکل های مخلوط , میکسد الکل , وود دیزل , دیزل چوب , لینگو سلولز , هیدروکربن هایی با طول متوسط , مایکودیزل , قارچ گلیوکلادیوم روزِئوم , کشت همزمان شیوانلا و سینچوکوکوس , انجمن بین المللی سوخت های زیستی (بیوفیول ها) متشکل از برزیل، چین، هند، آفریقای جنوبی، آمریکا، و کمیسیون اروپا , پیشگامان توسعه و استفاده از بیوفیول در جهان عبارتند از: برزیل، آمریکا، فرانسه، سوئد و آلمان , روسیه نیز با در اختیار داشتن 22 درصد از جنگل های جهان، یک تأمین کننده بزرگ بیوماس (بیوفیول های جامد) است , منابع تجدید پذیر , تأثیر قیمت های متعادل نفت , گفتمان «غذا در برابر سوخت» , سطوح برون فرست کربن , تولید بیوفیول پایدار , جنگل زدایی و فرسایش خاک , از دست رفتن تنوع زیستی , تأثیر بر روی منابع آب , توازن و بازده انرژی , توسعه محصولات کشاورزی جدید برای بیوفیول و توسعه بیوفیول های نسل دوم , جلبک منبعی برای بیوفیول ها , فاضلاب صنایع , استفاده از بیوفیول ها به منظور کاهش برون فرست گازهای گلخانه ای , ساخت بیوفیول ها، امنیت انرژی برای کشور های تولید کننده آنها , کارخانه های تولید بیوفیول فرصت های شغلی جدید , بیودیزل , قابلیت تجزیه پذیری زیستی , نقطه اشتعال بالا , هزینه تولید فرآیند های بیوفیولی نسل دوم , هبود کیفیت و کارآمدی سوخت های غیر بیوفیولی و کاهش برون فرست گاز های گلخانه ای , بیوفیول در ايران , بیوفیول (سوخت زیستی) – مطلب علمی اختصاصی سایت کتاب دانلود – گردآوری و ترجمه شده توسط " کتاب دانلود" , بیوفیول – اختصاصی کتاب دانلود
حدیثه     جمعه 5 شهريور 1395 ساعت 00 : 13
خیلی ممنون خیلی خوب بود
رضا قاسمی     سه شنبه 27 بهمن 1394 ساعت 00 : 11
ممنون خیلی کامل بود خیلی بهم کمک کرد
لایک دارید
مهدی      شنبه 17 اسفند 1392 ساعت 00 : 19
بد نبود
عرفان     سه شنبه 15 بهمن 1392 ساعت 00 : 18
خيلي خوب است

نام و نام خانوادگی:
متن:
تصویر:

ترجمه متون علمی و تخصصی علوم پایه و پزشکی خرید اینترنتی کتاب میکروب شناسی جاوتز 2

نظرات و پیشنهادات

عضویت در سایت

پشتیبانی آنلاین

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک:
متن:

نام کاربری:
کلمه عبور:
کلمه عبور را بخاطر بسپار
کلمه عبور خود را فراموش کرده ام
عضویت در سایت

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک:
شماره موبایل:
گفتگو با:


کتاب دانلود : دانلود کتاب های علمی و دانشگاهی روز دنیا. هرگونه کپی برداری از محتوا، قالب، و طرح های به کار رفته در این سایت شرعا و قانونا ممنوع می باشد، و پیگرد قانونی دارد.