جستجو در کتاب ها   جستجو در مقالات   جستجو در کل سایت
تاریخ ثبت : دوشنبه 23 اسفند 1395 ساعت 01 : 17     >
محققان طی انجام یک پژوهش جدید به آشکارسازی جزئیات مکانیسم خودترمیمی چشم ماهی‌ها پرداخته‌اند. کتاب دانلود - دانلود کتاب های علمی و دانشگاهی

به گفته محققان این پژوهش در نهایت می‌تواند به درمان‌های جدید برای بینایی انسان منجر شود.

چشم ماهی‌ها در صورت هرگونه آسیبی، دارای توانایی ارزشمند برای بازسازی خود بوده که متاسفانه، چشم انسان دارای این مزیت نیست.

در انسان‌ها با بالا رفتن سن، قدرت بینایی کاهش یافته و انجام کارهایی مانند خواندن روزنامه و رانندگی برای فرد دشوار می‌شود.

جدا از این فرآیند که پیر چشمی نام داشته و یک فرآیند طبیعی محسوب می‌شود، مشکلات دیگری وجود دارد که در نهایت به کاهش قدرت بینایی منجر می‌شوند.

دژنراسیون ماکولا وابسته به سن بسیار رایج بوده و علت اصلی از دست دادن بینایی در میان افراد 50 سال به بالا است. در این بیماری  "ماکولا" یا لکه زرد که یک نقطه در نزدیکی مرکز شبکیه است آسیب دیده و باعث تاری و یا انحراف دید می‌شود.

ماکولا قسمت حساس به نور شبکیه و مسئول دید مستقیم و واضح است که برای کارهای دقیق مثل خواندن و رانندگی لازم است.

رتینیت پیگمنتوزا گروه دیگری از اختلالات چشم است که بر چگونگی پاسخ شبکیه به نور تاثیر می‌گذارد. این شرایط ژنتیکی بوده و شامل از بین رفتن تدریجی بینایی می‌شود.

تحقیقات جدید به بررسی توانایی احیا کنندگی چشم ماهی می‌پردازد. چشم ماهی این توانایی را دارد که پس از آسیب، بینایی خود را در عرض چند هفته بازگردانی کند.

تحقیقات جدید این بینش را فراهم می‌کند که محققان یک روز بتوانند این توانایی را در چشم انسان‌ها نیز بوجود آورند.

اگر این امر محقق شود، می‌توان به ترمیم آسیب‌های ناشی از بیماری‌هایی مانند دژنراسیون ماکولا وابسته به سن و یا رتینیت پیگمنتوزا کمک کرد.

محققان، این پژوهش را با این فرضیه آغاز کردند که یک انتقال دهنده عصبی می‌تواند مسئول بازسازی شبکیه در ماهی‌ها باشد.

ماهی و پستانداران دارای یک ساختار شبکیه بسیار مشابه هستند، به طوری که محققان این پژوهش با استنتاج نتایج حاصل آن، آنها را بر روی گورخرماهی امتحان کردند.

مطالعه موش‌ها نشان داد که یک انتقال دهنده عصبی به نام گابا GABA که کنترل فعالیت برخی از سلول‌های بنیادی شبکیه را بر عهده دارد، مسئول توانایی خود ترمیمی است. انتقال دهنده‌های عصبی گابا به طور معمول به عنوان مهار کننده عمل کرده و توانایی یک سلول عصبی برای تحریک نورون‌های موجود در اطراف آن را کاهش می‌دهد. انتقال دهنده‌های عصبی گابا در مغز بسیار شایع بوده و در 30 تا 40 درصد از تمام سیناپس‌ها منتشر می‌شوند.

شبکیه همچنین دارای یک نوع از سلول‌های بنیادی به نام گلیا مولر است. در انسان‌ها و سایر پستانداران، این سلول‌ها از تمام لایه‌های شبکیه گذشته و "پشتیبانی معماری و بازسازی" architectural support  ارائه می‌دهد. اما در ماهی، این سلول‌های گلیال همچنین نقش بسیار مهمی در بازسازی بازی می‌کنند.

در طول فرآیند احیا کنندگی، این سلول‌ها تحت نوعی رگرسیون به نام فرآیند تمایز dedifferentiation، قرار گرفته به این معنی که آنها از یک حالت خاص به یک حالت کلی و ساده‌تر بازمی‌گردند. آنها سپس دوباره برای تعویض سلول‌های عصبی که آسیب دیده بودند تغییر می‌کنند.

در آزمایش گورخرماهی، محققان فرضیه خود را با تحریک متناوب و کاهش تولید GABA با کمک یک آنزیم تزریقی آزمایش کردند.

آنها دریافتند که سطوح بالایی از GABA در شبکیه، سبب غیرفعال شدن گلیا مولر می‌شود. هنگامی که سطوح گابا در شبکیه کاهش می‌یابد، سلول‌های گلیال به عنوان بخشی از فرآیند احیا، شروع به فرآیند تمایز dedifferentiate کرده و سپس تکثیر می‌شوند.

پژوهش جدید توسط محققان در دانشگاه وندربیلت انجام شده و نتایج آن در مجله Cell Reports منتشر شده است.

- ایسنانام و نام خانوادگی:
متن:
تصویر:
تاریخ ثبت : چهارشنبه 10 آبان 1396 ساعت 57 : 18
تار عنکبوت می‌تواند به ساخت میکروفن‌های حساس‌تر کمک کند و نقشی کلیدی در ساخت سمعک‌های پیشرفته‌تر ایفا کند.
ادامه مطلب
 استفاده از تار عنکبوت برای ساخت سمعک!
تاریخ ثبت : يكشنبه 21 خرداد 1396 ساعت 40 : 15
محققان قصد دارند تا با هدف ارتقای پژوهش‌های مرتبط با سرطان، سلول‌های سرطانی را در خارج از ایستگاه فضایی بین‌المللی پرورش دهند.
ادامه مطلب
 پرورش سلول‌های سرطانی در فضا
تاریخ ثبت : يكشنبه 21 خرداد 1396 ساعت 36 : 15
دانشمندان ادعا کردند که موفق به کشف فسیل 115 میلیون ساله از یک گونه نادر قارچ متعلق به دوران دایناسورها شدند. این گونه قدیمی‌ترین نمونه‌ای است که تاکنون توسط انسان یافت شده است.
ادامه مطلب
 کشف فسیل قارچ 115 میلیون ساله
تاریخ ثبت : دوشنبه 23 اسفند 1395 ساعت 34 : 17
از آن‌جا که ۲۰درصد مرگ‌های دنیا به دلیل بیماری‌های تنفسی است، این پژوهش موفقیت‌آمیز برای آینده‌ی انسان‌ها بسیار مهم است.
ادامه مطلب
 ریه‌ آزمایشگاهی در سینه‌ موش
تاریخ ثبت : چهارشنبه 18 اسفند 1395 ساعت 27 : 21
محققان ژاپنی با الهام از سلول‌های زنده موفق به ساخت نوعی ربات نرم شدند که علاوه بر حرکت و تغییر شکل قابل برنامه‌ریزی از طریق DNA است.
ادامه مطلب
 ساخت ربات مولکولی قابل برنامه‌ریزی با DNA
تاریخ ثبت : سه شنبه 17 اسفند 1395 ساعت 17 : 18
یک تیم متشکل از دانشمندان دانشگاه کارنگی ملون، دانشگاه کلمسون و دانشگاه مینه‌سوتا با همکاری یک محقق ایرانی موفق به ابداع روش جدیدی برای حفظ و نگهداری اندام‌های اهدایی قبل از انجام عمل پیوند شدند.
ادامه مطلب
ابداع یک روش جدید برای نگهداری اندام‌های اهدایی
تاریخ ثبت : شنبه 14 اسفند 1395 ساعت 56 : 14
محققان دانشگاه ام‌آی‌تی آمریکا روش جدیدی را برای مطالعه سلول‌ها ابداع کردند که امکان استفاده از صفحات نازک اکسید گرافین را به عنوان یک ابزار تشخیصی در آزمایشات بیولوژیکی و پزشکی فراهم می‌کند.
ادامه مطلب
 استفاده از گرافین برای تحلیل سلول‌ها
تاریخ ثبت : شنبه 14 اسفند 1395 ساعت 39 : 1
محققان انگلیسی رایانه ای فوق سریع و بسیار کارآمد از مولکول‌های دی ان آ طراحی کردند که حین انجام محاسبات به اصطلاح رشد می‌کند و تکثیر می‌شود.
ادامه مطلب
 رایانه فوق‌سریع که هنگام محاسبه تکثیرمی‌شود
تاریخ ثبت : شنبه 14 اسفند 1395 ساعت 38 : 1
محققان بقایای یک میکروارگانیسم آهن خوار را به عنوان قدیمی ترین فسیل جهان،‌درون قطعه‌ای از سنگ کوارتز در کبک کانادا کشف کردند که بین 7 / 3 تا 3 / 4 میلیارد سال قبل روی زمین زندگی می‌کرد و بدین ترتیب عمر زمین 5 / 4 میلیارد سال برآورد شده است.
ادامه مطلب
 قدیمی‌ترین فسیل جهان کشف شد
تاریخ ثبت : شنبه 14 اسفند 1395 ساعت 36 : 1
محققان انگلیسی با الهام از جوجه تیغی دریایی، روشی برای زدایش دی‌اکسیدکربن از اتمسفر ارائه کردند.
ادامه مطلب
 الهام ازجوجه ‌تیغی‌ دریایی درحذف دی اکسیدکربن

توسعه پوست الکترونیکی با الهام از عروس دریایی سفر در فضا با سرعت فضایی بهار با ابرماه آغاز می شود/ درخشش حداکثری ماه افتتاح بلندترین برج چوبی جهان در نروژ با مصرف خرما باهوش‌ترباشید کاهش فشار خون با پالس‌های فراصوت انسان‌ میدان مغناطیسی زمین را حس می‌کند تولید سوخت هیدروژن از آب دریا رشد یک مغز کوچک در دست دانشمندان ۴ دستگاه هوشمند برای خانه‌تکانی مغز رباتیک به ربات‌ها آموزش می‌دهد فرانسوی‌ها موتورسیکلت پرنده ساختند صدا و نوردرمانی راه دیگری برای درمان آلزایمر یک منظومه شمسی در حال شکل گیری کشف شد عطارد نزدیک‌ترین سیاره به زمین است نه زهره! ایلان ماسک از سپر حرارتی لانه زنبوری رونمایی کرد استفاده از پهپاد برای تحویل بسته به کشتی‌های فراساحلی کنترل سرطان پروستات با مصرف قهوه! آزمایش عرق بدن جایگزین آزمایش خون می‌شود ربات‌ها به کمک تماشاگران معلول المپیک توکیو می‌آیند اطلاعات تازه در مورد دوربین آیفون 11 ابداع یک فناوری که استخوان‌ها را بازسازی می‌کند! شناسایی ضعیف‌ترین سیگنال‌های کهکشان با رادیوی کوانتومی سیارکی با عرض ۳۹ متر از کنار زمین رد می شود رونمایی از خودروی جدید تسلا | قیمت پایه ۳۹ هزار دلار احتمالا یک زن اولین بشری است که پا به مریخ می‌گذارد سه سرنشین سایوز با موفقیت به ایستگاه فضایی رسیدند بازیابی ژنتیک بینایی برای اولین بار در جهان تمام یخ‌های قطب جنوب ذوب می‌شود روایتی از سومین سیاره بزرگ منظومه شمسی سفر فضایی عامل بروز تب‌خال است! بررسی سلول‌های بدن با نانو ربات گسترش سلاح‌های فضایی آمریکا تا سال 2023 زاکربرگ رایانه‌ای برای خواندن فکر انسان‌ها می‌سازد حلقه جادویی اصوات مزاحم را از بین می‌برد روس‌ها برسر اعزام گردشگر به فضا با آمازون وارد رقابت شدند پایان ساخت خورشید مصنوعی چین در سال جاری سیستم موقعیت یابی اختصاصی انگلیسی ها در آستانه راه اندازی هواوی در نبرد با آمریکا سیستم عامل اختصاصی می سازد تست ساده پوست استعداد افراد برای ابتلا به بیماری‌های روحی را نشان می‌دهد ساخت ایستگاه پزشک آنلاین برای ویزیت بیماران بوئینگ زیردریایی جدید رباتیک می‌سازد ساخت لنز هایی که از نابینایی جلوگیری می‌کنند ربات‌ها جایگزین خبرنگاران می‌شوند افراد نابینا هم می‌توانند عکس‌ها را درک کنند تویوتا کانسپت ماه‌نورد ژاکسا را رونمایی کرد نوزادان، غریبه و آشنا را از روی صدای خنده تشخیص می‌دهند کاهش اختلال شناختی با مصرف قارچ! آخرین محل استقرار کاوشگر فرصت در مریخ تبدیل فلز مایع به پلاسما برای نخستین بار سایوز ام.اس-12 فردا عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌شود دستگاهی که چای و قهوه را لب‌سوز نگه می‌دارد تغییر سالانه ساعت منجر به سقط جنین و حمله قلبی می‌شود سفیدچاله‌ها؛ پدیده اسرارآمیز دیگری از هستی تولید راکت ارزان قیمت مافوق صوت برای اولین بار تولید بطری‌های آبی که در اقیانوس‌ها تجزیه می‌شوند جلیقه ای که سرطان را دقیق‌تر تشخیص می‌دهد نیمی از مردم استونی آنلاین رای دادند درمان افسردگی با تحریک مغز پای زنان قبل از مردان به مریخ باز می‌شود
علم آنلاین : آخرین یافته های علمی جهان
خبرهای دست اول از منابع معتبر -- با علم آنلاین در علم آنلاین باشید!

نظرات و پیشنهادات

عضویت در سایت

پشتیبانی آنلاین

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک:
متن:

نام کاربری:
کلمه عبور:
کلمه عبور را بخاطر بسپار
کلمه عبور خود را فراموش کرده ام
عضویت در سایت

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک:
شماره موبایل:
گفتگو با:


کتاب دانلود : دانلود کتاب های علمی و دانشگاهی روز دنیا. هرگونه کپی برداری از محتوا، قالب، و طرح های به کار رفته در این سایت شرعا و قانونا ممنوع می باشد، و پیگرد قانونی دارد.