جستجو در کتاب ها   جستجو در مقالات (انگلیسی سرچ کنید)  جستجو در کل سایت
تاریخ ثبت : دوشنبه 23 اسفند 1395 ساعت 34 : 17     اخبار علمی >علوم پایه و زیست شناسی
از آن‌جا که ۲۰درصد مرگ‌های دنیا به دلیل بیماری‌های تنفسی است، این پژوهش موفقیت‌آمیز برای آینده‌ی انسان‌ها بسیار مهم است. کتاب دانلود - دانلود کتاب های علمی و دانشگاهی

نمونه‌های زیادی از پیوند اعضا را در جانوران گوناگون دیده و شنیده‌ایم و حتی شاید خود شما هم از آن دسته افرادی باشید که به هر دلیلی مجبور به گرفتن پیوند بافت یا اعضا شده باشید.

پیوند بافت و اعضا در دنیای جانوری و از آن قدیمی‌تر در دنیای گیاهان، چیز عجیبی نیست؛ اما این‌که عضو پیوندزده‌شده، در آزمایشگاه شکل گرفته و رشد کرده باشد، رویدادی است که یکی از خبرسازترین رویدادهای عالم پزشکی در سال گذشته بود.

پژوهشگران «دانشگاه میشیگان» در سال ۱۳۹۵ توانستند شُش کوچکی را که در آزمایشگاه رشد کرده بود، به یک موش پیوند بزنند. البته این موش با داروهای سرکوب‌کننده‌ی سیستم ایمنی برای این پیوند آماده شده بود.

این شش در بدن موش رشد کرد و عملا بدون هیچ مشکلی به بخشی از بدن موش تبدیل شد.

از آن‌جا که ۲۰درصد مرگ‌های دنیا به دلیل بیماری‌های تنفسی است، این پژوهش موفقیت‌آمیز برای آینده‌ی انسان‌ها بسیار مهم است.

پیش‌ازاین، پژوهشگران نشان داده بودند که بافت تنفسی‌ای که در آزمایشگاه رشد کرده، می‌تواند ساختار لوله‌های تنفسی (نايژه‌ها) و کیسه‌های هوایی را تولید کند.

این ساختارها برای تنفس اهمیت دارند و نقشی کلیدی در تبادلات گازی ایفا می‌کنند؛ اما این کیسه‌های هوایی آزمایشگاهی، شکل‌پذیری مناسبی را برای این‌که در بدن موجود زنده قرار داده شوند، ندارند.

به عبارتی ریه برای این‌که بتواند عملکرد کاملی داشته باشد، باید شکل سه‌بعدی خاص خود را به دست آورد و ریه‌های کشت داده‌شده در شرایط آزمایشگاهی فاقد این حجم هستند.

در ریه‌های آزمایشگاهی، کیسه‌های هوایی مصنوعی همچون ورقه‌های سلولی روی‌هم می‌خوابند و حجم کافی را برای دریافت و تبادل هوا با خون ندارند.

برای این‌که بتوان این مشکل را رفع کرد، «دکتر لونی شی»، استاد مهندسی پزشکی دانشگاه میشیگان به همراه یک تیم از دانشجویانش، ساختاری داربست‌مانند و زیست‌تخریب‌پذیر ساختند که بتواند به بافت تنفسیِ آزمایشگاهی شکل دهد.

چنین داربست زیستی‌ای پیش‌ از این هم استفاده شده بود. این داربست زیستی را دکتر «لائورا نیکلِیسون» و همکارانش ایده‌پردازی کردند و سپس آن را به اجرا درآوردند.

آن‌ها ریه‌ی یک موش را بیرون آورده بودند و با استفاده از محلول‌های زیستی، همه‌ی سلول‌های آن را شسته و خارج کردند. آنچه از ریه‌ی موش باقی ماند، ساختار خارج سلولی بافت اصلی ریه و رگ‌های خونی بود.

اکنون آن‌ها ساختاری زیست‌تخریب‌پذیر داشتند که می‌توانستند از آن به‌عنوان داربست سلولی استفاده کنند. تنها پنج سال پس ‌از این تجربه‌ی موفق، پژوهشگران دانشگاه میشیگان این داربست را به‌عنوان پایه‌ی کار گرفتند و روی آن سلول‌های بنیادی را کشت دادند. بافت ریوی به شکل سه‌بعدی و کامل کشت داده شد و آن‌ها منتظر بلوغ بافت ریوی ماندند.

پس ‌از این کار، تنها در مدت هشت هفته، بافت ریه‌ی آزمایشگاهی به‌اندازه‌ای رشد کرد و بالغ شد که برای پیوند آماده شود، اما کار به همین‌جا ختم نشد.

برای این تیم پژوهشی جالب بود که علاوه بر بافت اصلی ریه که از سلول‌های بنیادی شش یک انسان تولید شده بود (و عملا یک شش انسانی است)، سلول‌های اختصاصی دیگری هم ساخته شده، در سطح داخلی ریه حضور داشتند؛این‌ها سلول‌های تولیدکننده‌ی مخاط، سلول‌های تاژک‌دار و سلول‌های بنیادی درون بافت ریه‌ی بالغ بودند.

شیوع نارسایی‌ها و بیماری‌های ریوی در جهان باعث شده است که موجی از پژوهش‌های پزشکی و مهندسی پزشکی در حوزه‌ی سازوکارهای ریه ایجاد شود

برای نمونه اندکی پس ‌از این پیوند ریه‌ی کشت‌شده در آزمایشگاه، گزارشی از یک پژوهش در «دانشگاه لیووِن» (بلژیک) منتشر شد که در آن، پژوهشگران از یک شیوه‌ی هوش مصنوعی با نام «دیپ‌لرنینگ» استفاده کردند تا بتوانند با دقت بسیار بالایی عملکرد ریه را بررسی کنند و بیماری‌های ریوی را با سرعت و دقت تشخیص دهند.

بر همین اساس، بودجه‌های پژوهشی در زمینه‌ی ریه و سیستم تنفسی در دو سال اخیر رشد قابل‌توجهی داشته است.

مدل سه‌بعدی ریه‌ی کشت‌شده‌ی آزمایشگاهی انسانی که اکنون در بدن یک موش پیوند زده‌ شده است

جدا از این‌که در آینده‌ی نه‌چندان دور می‌تواند امید زیادی برای مبتلایان به بیماری‌های تنفسی نیازمند پیوند ریه ایجاد کند، پژوهشگران را امیدوار می‌کند تا بتوانند درباره‌ی رشد بیماری‌هایی همچون سرطان ریه و مکانیسم‌های سلولی آن، دقیق‌تر و کاراتر نظر دهند.

- همشهرینام و نام خانوادگی:
متن:
تصویر:
تاریخ ثبت : يكشنبه 21 خرداد 1396 ساعت 40 : 15
محققان قصد دارند تا با هدف ارتقای پژوهش‌های مرتبط با سرطان، سلول‌های سرطانی را در خارج از ایستگاه فضایی بین‌المللی پرورش دهند.
ادامه مطلب
 پرورش سلول‌های سرطانی در فضا
تاریخ ثبت : يكشنبه 21 خرداد 1396 ساعت 36 : 15
دانشمندان ادعا کردند که موفق به کشف فسیل 115 میلیون ساله از یک گونه نادر قارچ متعلق به دوران دایناسورها شدند. این گونه قدیمی‌ترین نمونه‌ای است که تاکنون توسط انسان یافت شده است.
ادامه مطلب
 کشف فسیل قارچ 115 میلیون ساله
تاریخ ثبت : دوشنبه 23 اسفند 1395 ساعت 01 : 17
محققان طی انجام یک پژوهش جدید به آشکارسازی جزئیات مکانیسم خودترمیمی چشم ماهی‌ها پرداخته‌اند.
ادامه مطلب
 بررسی فرآیند خودترمیمی چشم گورخرماهی‌ها
تاریخ ثبت : چهارشنبه 18 اسفند 1395 ساعت 27 : 21
محققان ژاپنی با الهام از سلول‌های زنده موفق به ساخت نوعی ربات نرم شدند که علاوه بر حرکت و تغییر شکل قابل برنامه‌ریزی از طریق DNA است.
ادامه مطلب
 ساخت ربات مولکولی قابل برنامه‌ریزی با DNA
تاریخ ثبت : سه شنبه 17 اسفند 1395 ساعت 17 : 18
یک تیم متشکل از دانشمندان دانشگاه کارنگی ملون، دانشگاه کلمسون و دانشگاه مینه‌سوتا با همکاری یک محقق ایرانی موفق به ابداع روش جدیدی برای حفظ و نگهداری اندام‌های اهدایی قبل از انجام عمل پیوند شدند.
ادامه مطلب
ابداع یک روش جدید برای نگهداری اندام‌های اهدایی
تاریخ ثبت : شنبه 14 اسفند 1395 ساعت 56 : 14
محققان دانشگاه ام‌آی‌تی آمریکا روش جدیدی را برای مطالعه سلول‌ها ابداع کردند که امکان استفاده از صفحات نازک اکسید گرافین را به عنوان یک ابزار تشخیصی در آزمایشات بیولوژیکی و پزشکی فراهم می‌کند.
ادامه مطلب
 استفاده از گرافین برای تحلیل سلول‌ها
تاریخ ثبت : شنبه 14 اسفند 1395 ساعت 39 : 1
محققان انگلیسی رایانه ای فوق سریع و بسیار کارآمد از مولکول‌های دی ان آ طراحی کردند که حین انجام محاسبات به اصطلاح رشد می‌کند و تکثیر می‌شود.
ادامه مطلب
 رایانه فوق‌سریع که هنگام محاسبه تکثیرمی‌شود
تاریخ ثبت : شنبه 14 اسفند 1395 ساعت 38 : 1
محققان بقایای یک میکروارگانیسم آهن خوار را به عنوان قدیمی ترین فسیل جهان،‌درون قطعه‌ای از سنگ کوارتز در کبک کانادا کشف کردند که بین 7 / 3 تا 3 / 4 میلیارد سال قبل روی زمین زندگی می‌کرد و بدین ترتیب عمر زمین 5 / 4 میلیارد سال برآورد شده است.
ادامه مطلب
 قدیمی‌ترین فسیل جهان کشف شد
تاریخ ثبت : شنبه 14 اسفند 1395 ساعت 36 : 1
محققان انگلیسی با الهام از جوجه تیغی دریایی، روشی برای زدایش دی‌اکسیدکربن از اتمسفر ارائه کردند.
ادامه مطلب
 الهام ازجوجه ‌تیغی‌ دریایی درحذف دی اکسیدکربن
تاریخ ثبت : جمعه 13 اسفند 1395 ساعت 50 : 22
دانشمندان بریتانیایی می‌گویند با استفاده از سلول‌های بنیادی نوعی رویان مصنوعی موش خلق کرده‌اند که می‌تواند به ایجاد بخش‌های گوناگون بدن واداشته شود.
ادامه مطلب
 پژوهشگران، رویان مصنوعی موش خلق می‌کنند

ترجمه متون علمی و تخصصی علوم پایه و پزشکی  خرید اینترنتی کتاب میکروب شناسی جاوتز 2

نظرات و پیشنهادات

عضویت در سایت

پشتیبانی آنلاین

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک:
متن:

نام کاربری:
کلمه عبور:
کلمه عبور را بخاطر بسپار
کلمه عبور خود را فراموش کرده ام
عضویت در سایت

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک:
شماره موبایل:
گفتگو با:


کتاب دانلود : دانلود کتاب های علمی و دانشگاهی روز دنیا. هرگونه کپی برداری از محتوا، قالب، و طرح های به کار رفته در این سایت شرعا و قانونا ممنوع می باشد، و پیگرد قانونی دارد.