جستجو در کتاب ها   جستجو در مقالات (انگلیسی سرچ کنید)  جستجو در کل سایت
تاریخ ثبت : دوشنبه 23 اسفند 1395 ساعت 40 : 17     اخبار علمی >محیط زیست
محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق شدند در راستای تخریب و حذف آلاینده های هوا با کامپوزیت گرافن اکساید، گام بردارند. کتاب دانلود - دانلود کتاب های علمی و دانشگاهی

فارغ التحصیل دکترای شیمی کاربردی این دانشگاه در خصوص طرح خود با بیان اینکه وجود آلاینده ها به خصوص مونوکسید کربن در هوا امروزه به یک چالش اساسی تبدیل شده است، اظهارداشت: حذف و کنترل این آلاینده ها برای پیشگیری از بیماریهای تنفسی و سرطان یک امر ضروری است.
نعیمه سیف وند افزود: فرآیند فتوکاتالیستی یک فرآیند اکسیداسیون پیشرفته است که از انرژی نور برای فعال کردن فتوکاتالیست نیمه هادی استفاده می کند؛ استفاده از فتوکاتالیست های ارزان قیمت بر پایه اکسید تیتانیم که در شرایط فشار و دمای محیط از آن ها استفاده می شود، جاذبه بیشتری دارد.
وی خاطرنشان کرد: یکی از محدودیت های نانو فتوکاتالیست تیتانیوم دی اکسید جذب نور آن فقط در ناحیه ماورای بنفش است که روشهای مختلفی برای غلبه بر این محدودیت پیشنهاد شده است.
این محقق جوان ادامه داد: در این تحقیق از کامپوزیت گرافن اکساید به دلیل داشتن سطح ویژه بالا و خاصیت عامل دارشدن سطح استفاده شده است؛ در مرحله بعدی سطح گرافن اکساید با کروم که خاصیت کمپلکس کنندگی خوبی با گازهای آلاینده هوا مثل مونوکسید کربن دارد، عامل دار شد.
وی تلفیق دو خاصیت فتوکاتالیستی و تشکیل کمپلکس پایدار با گازهای آلاینده را دستاورد مهم تحقیق خود ذکر کرد و درباره کاربردهای پروژه خود اظهار داشت: از نتایج این طرح می توان در دستگاههای تصفیه هوا، کفپوش خیابانها، پوشش سطح ساختمانها و مبدل اگزوز خروجی خودروها استفاده کرد.
سیف وند با بیان اینکه این پروژه مراحل پایانی خود را طی می کند، رساندن آن به مراحل نیمه صنعتی و صنعتی را از هدفهای خود برشمرد.
وی تاکید داشت: قابلیت بازگشت پذیر کردن فتوکاتالیست، افزایش عمر فتوکاتالیست، دائمی شدن آن و بالابردن مقاومت آن در مقابل تابش نور ماورای بنفش از طرحهای آتی در قالب این پروژه به شمار می رود.
سیف وند یافتن راه حل مناسب برای حذف آلاینده مونوکسید کربن به دلیل مشکل بودن روشهای دیگر پیشنهاد شده توسط سایر محققان، حل معضل امروزه انسان ها با وجود آلودگی هوا در شهرهای بزرگ و صنعتی، استفاده از فتوکاتالیست که یک روش سبز برای حل مشکل آلودگی محیط زیست را از جمله اهداف این پروژه عنوان کرد.
وی با تاکید بر اینکه نتیجه این طرح کنترل و حذف آلاینده های مضر هوا است و با اشاره به روند مراحل انجام این طرح گفت: ابتدا لایه نازک دی اکسید تیتانیوم TiO2 به روش لایه نشانی بخار شیمیایی به کمک پلاسما بر روی صفحه کوارتز تهیه می شود.
دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: سپس سطح گرافن اکساید با کمک فلز کروم و مایع یونی برای تشکیل بهتر کمپلکس اصلاح شده و در مرحله بعدی کامپوزیت GO بر روی لایه نازک TiO2 نشانده می شود.
وی افزود: در نتیجه کامپوزیت تهیه شده در دستگاه تست فتوکاتالیست نصب شده و آزمایشهای مربوط به حذف مونوکسید کربن از هوا بر روی آن انجام می گیرد.
به گفته این محقق، نتایج به دست آمده میزان بالایی از حذف تقریبا کامل منوکسید کربن به میزان 97 درصد را نشان می دهد که در مقایسه با سایر فتوکاتالیست ها بسیار مطلوب است.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه استفاده فتوکاتالیست ها برای تصفیه هوا موضوع جدیدی نیست، اما گام بلند ابتکاری این روش در هماهنگی فتوکالیست با ماده ای که همزمان با مونوکسید کربن تشکیل کمپلکس تشکیل دهد و از طرفی خاصیت گزینش پذیری این آلاینده را در مخلوطی از گازها داشته باشد.
سیف وند افزود: کاهش آلودگی هوا، تصفیه فتوکاتالیستی هوا، قابلیت صنعتی شدن طرح و استفاده از فتوکاتالیست صفحه ای به جای پودری از جمله نتایج کاربردی شدن این طرح محسوب خواهد شد.
این فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: قابلیت حذف آلاینده ها به میزان بالا (مونوکسید کربن به میزان 97 درصد)، استفاده از فتوکاتالیست به صورت لایه نازک و صفحه ای در مقایسه با فتوکاتالیست های پودری، قابلیت استفاده مجدد از فیلتر و تعویض راحت آن، امکان تولید صنعتی فیلتر در مقیاس بالا، امکان شستشوی فیلتر بدون تخریب آن، فعال شدن فتوکاتالیست در نور مرئی به جای ماورابنفش، تلفیق دو روش فتوکاتالیستی و خاصیت تشکیل کمپلس پایدار فلز کروم با مونوکسید کربن از ویژگی های نوآورانه این طرح به شمار می رود.
این پروژه توسط نعیمه سیف وند فارغ التحصیل دکترای شیمی کاربردی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دکتر الهه کوثری دانشیار گروه مستقل شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر انجام گرفته است.

- ایرنانام و نام خانوادگی:
متن:
تصویر:
تاریخ ثبت : دوشنبه 14 فروردين 1396 ساعت 26 : 17
محققان دانشگاه کالیفرنیا با چاپ حسگرهای انعطاف‌پذیر بر روی دستکش‌های پلاستیکی معمولی موفق به تشخیص انواع مواد شیمیایی موجود در محیط و حتی عوامل آلوده و سمی شدند.
ادامه مطلب
 تشخیص مواد شیمیایی با دستکش چاپ سه‌بعدی
تاریخ ثبت : دوشنبه 23 اسفند 1395 ساعت 05 : 18
در تصویر ماهواره‌ای جدید گرفته شده از قاره قطب جنوب، یخ‌های شناور سبز رنگ شگفت انگیزی دیده می‌شود.
ادامه مطلب
مشاهده یخ‌های سبز در قطب جنوب
تاریخ ثبت : دوشنبه 23 اسفند 1395 ساعت 35 : 17
دانشمندان هشدار دادند که حتی در صورت اقدام برای محدود نگه داشتن میزان افزایش دمای زمین تا دو درجه سلسیوس، احتمال ذوب شدن تمامی یخ‌های اقیانوس منجمد شمالی برای اولین بار در ۱۰۰ هزار سال اخیر وجود دارد.
ادامه مطلب
 اقیانوس منجمد شمالی بدون یخ می‌شود
تاریخ ثبت : دوشنبه 23 اسفند 1395 ساعت 33 : 17
فعالان صلح سبز نسبت به تغییر رنگ دیواره بزرگ مرجانی استرالیا برای دومین سال پیاپی هشدار دادند.
ادامه مطلب
 هشدار تغییر رنگ بزرگ‌ترین مجموعه مرجانی جهان
تاریخ ثبت : دوشنبه 23 اسفند 1395 ساعت 53 : 16
محققان آژانس تحقیقات پیشرفته انرژی ARPA-E در نمایشگاه امسال "صنایع انرژی" برای اولین‌بار از رنگ جدید ساختمان با قابلیت خنک‌کنندگی محیط بدون مصرف انرژی رونمایی کردند.
ادامه مطلب
 تولید رنگی که محیط را خنک می‌کند
تاریخ ثبت : پنجشنبه 19 اسفند 1395 ساعت 53 : 19
مطالعات اقلیمی جدید آژانس امور فناوری‌های جدید، انرژی و توسعه اقتصادی پایدار ایتالیا (اِنه‌آ) حاکی است اگر تولید گازهای گلخانه‌ای کاهش نیابد ونیز، یکی از زیباترین و رویایی‌ترین شهرهای جهان، ممکن است طی ۱۰۰ سال آتی ناپدید شود.
ادامه مطلب
 ونیز ناپدید می‌شود
تاریخ ثبت : پنجشنبه 19 اسفند 1395 ساعت 51 : 19
محققان برای اولین بار موفق شده‌اند از وال‌های منقاردار حقیقی در زیر آب تصویربرداری کنند، پستاندار آبزی به شدت کمیابی که تاکنون از نزدیک مشاهده نشده‌است.
ادامه مطلب
 اولین تصویر از یکی از نادرترین وال‌های جهان
تاریخ ثبت : چهارشنبه 18 اسفند 1395 ساعت 51 : 21
متخصصان سلامت معتقدند که آلودگی هوا با تغییر باکتری‌های دستگاه تنفسی بر سلامت انسان‌ها تاثیر می‌گذارد.
ادامه مطلب
 آلودگی هوا باکتری‌های دستگاه تنفسی را تغییر می‌دهد
تاریخ ثبت : چهارشنبه 18 اسفند 1395 ساعت 50 : 21
زیست‌شناسان سازمان اقیانوس‌شناسی و اتمسفری آمریکا در عملیات اکتشافی سه هفته‌ای در منطقه ساموآ آمریکا در اقیانوس آرام، موفق به کشف اشکال عجیب و ناشناخته‌ای از حیات شدند.
ادامه مطلب
 کشف ماهی ناشناخته در اعماق اقیانوس آرام
تاریخ ثبت : سه شنبه 17 اسفند 1395 ساعت 30 : 18
محققان برای رفع معضل ریختن زباله‌ها در خیابان، سر ریز شدن سطل‌ها و تشویق مردم برای انداختن زباله‌ها در سطل زباله، دست به طراحی و ساخت یک سطل زباله هوشمند زدند.
ادامه مطلب
 سطل زباله‌ای که کنسول بازی است!

نظرات و پیشنهادات

عضویت در سایت

پشتیبانی آنلاین

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک:
متن:

نام کاربری:
کلمه عبور:
کلمه عبور را بخاطر بسپار
کلمه عبور خود را فراموش کرده ام
عضویت در سایت

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک:
شماره موبایل:
گفتگو با:


کتاب دانلود : دانلود کتاب های علمی و دانشگاهی روز دنیا. هرگونه کپی برداری از محتوا، قالب، و طرح های به کار رفته در این سایت شرعا و قانونا ممنوع می باشد، و پیگرد قانونی دارد.