جستجو در کتاب ها   جستجو در مقالات   جستجو در کل سایت
تاریخ ثبت : يكشنبه 21 آبان 1396 ساعت 01 : 22     >
محققان کشور کره جنوبی با استفاده از تلسکوپ فضایی "اسپیتزر" موفق شدند یک جرم فضایی را در ناحیه مرکزی کهکشان راه شیری رصد کنند. کتاب دانلود - دانلود کتاب های علمی و دانشگاهی

این دنیای ناشناخته در فاصله 22 هزار سال نوری از زمین قرار دارد.

این جرم فضایی که در سال 2016 برای اولین بار رصد شد، موقتا با نام OGLE-2016-BLG-1190Lb خوانده می‌شود و جرمی در حدود 13 برابر جرم سیاره مشتری دارد.

 محققان هنوز نتوانسته‌اند ماهیت آن را تشخیص دهند که آیا این جرم یک ستاره است یا یک سیاره.

این جرم ناشناخته با استفاده از تلسکوپ "اسپیتزر"(Spitzer) رصد شده است.

این جرم در حال چرخش به دور یک ستاره است اما محققان معتقدند ممکن است خودش یک کوتوله قهوه‌ای باشد.

کوتوله‌های قهوه‌ای ستارگان کوچکی هستند که هنگام تشکیل شدنِ مرکزشان، به اندازه کافی داغ نمی‌شوند تا فرایند ذوب یا همجوشی هسته‌ای در آنها به وجود آید. به عبارت دیگر آنها به خورشیدهای نورانی و گرم تبدیل نمی‌شوند، بلکه بلافاصله پس از تشکیل سرد می‌شوند و نوری از خود نمی‌تابانند به گونه‌ای که به سختی دیده می‌شوند.

کوتوله‌های قهوه‌ای جرم‌هایی هستند کوچک‌تر از ستارگان و بزرگ‌تر از سیاره‌ها که به علت کم بودن جرمشان واکنش‌های هسته‌ای در آنها انجام نشده و در نتیجه از خود نور ندارند و چون بسیار دورند، دیده نمی‌شوند. کوتوله‌های قهوه‌ای به سبب نیروی جاذبه افزایش یابنده‌شان، در پی متراکم شدن دائمی آنها پدید می‌آیند و منتشر کننده نیرومند پرتو فروسرخ هستند که با ابزارهای جدید اندازه‌گیری می‌شود. برخی از دانشمندان و ستاره شناسان این‌ها را همان جرم گمشده می‌دانند. دسته‌ای از ستارگان غیرهسته‌ای وجود دارند که باید بین آنها، کوتوله‌های سفید، سیاه و قرمز تفاوت قائل شویم. این ستارگان کوتوله‌های قهوه‌ای هستند. این اشیاء در واقع مرگ ستاره‌ای از خود نشان نمی‌دهند و بیشتر به سیارات غول‌آسا شبیه هستند تا به ستارگان.

آنها حاصل فروریزش گرانشی و انقباض سحابی‌های پیش ستاره‌ای هستند ولی جرم آنها برای شروع واکنش‌های هسته‌ای در هسته شان کافی نیست. تنها منبع انرژی یک کوتوله قهوه‌ای انقباض گرانشی است. کوتوله‌های قهوه‌ای دمای پایینی دارند و درخشندگی آنها بسیار کم است، از این رو مشاهده آنها مشکل است.

با توجه به مشکل بودن رصد این جرم ناشناخته، محققان از تکنیک "ریزهمگرایی گرانشی"(Gravitational microlensing) استفاده کرده‌اند.

ریزهمگرایی گرانشی پدیده‌ای نجومی براساس همگرایی گرانشی است که با آن می‌توان اجرام نجومی را مستقل از نوری که از آنها تابیده می‌شود، شناسایی کرد.

با روش‌های رصد عادی تنها می‌توان اجرام بسیار پرنور مانند ستاره‌ها را آشکار کرد، ولی با ریزهمگرایی گرانشی می‌توان اجرام کم‌نور یا حتی تاریک را هم رصد کرد. ریزهمگرایی گرانشی یکی از پیش‌بینی‌های نظریه نسبیت عام است.

این پدیده هنگامی رخ می‌دهد که نور یک جسمِ درخشانِ دوردست، در مسیرش تا رصدگر، از نزدیکی جسم پرجرم دیگری بگذرد و به خاطر اثر گرانشی آن جرم خمیده شود.

 بر اثر این پدیده، دو یا چند تصویر از جسم دوردست ساخته شده و در نتیجه درخشندگی ظاهری آن بیشتر می‌شود. با سنجش افزایش درخشندگی در طول زمان می‌توان درباره جسم پرجرم میانی(عدسی گرانشی) اطلاعاتی به دست آورد.

ریزهمگرایی گرانشی توسط یک جسم تنها، نخستین بار در سال ۱۹۹۳ دیده شد. از آن زمان این پدیده به ابزار سودمندی در مطالعه ماده تاریک و سیاره‌های فراخورشیدی تبدیل شده است.

آنچه سبب می‌شود که محققان نتوانند به طور دقیق ماهیت این جرم را مشخص کنند این است که جرم آن دقیقا در مرز جرم کوتوله‌های قهوه‌ای قرار دارد و هر سه سال یک بار در فاصله‌ای به اندازه دو برابر فاصله زمین تا خورشید به دور یک ستاره کوتوله زرد مشابه خورشید می‌گردد.

طبق آمارها کمتر از یک درصد ستاره‌های کوتوله قهوه‌ای در فاصله کمتر از سه برابر فاصله زمین تا خورشید به دور ستاره بزرگتر می‌چرخند.

محققان هنوز نمی‌دانند بین اجرامی که در مرکز تحدب کهکشان راه‌ شیری و دیسک مرکزی آن قرار دارند چه اختلاف فرکانسی‌ وجود دارد.

نتایج این تحقیق در پایگاه Avrix منتشر شده است.

ایسنانام و نام خانوادگی:
متن:
تصویر:
تاریخ ثبت : چهارشنبه 29 فروردين 1397 ساعت 42 : 23
بارش شهابی "لایرید"(Lyrid) که یکی از قدیمی‌ترین بارش‌های شناخته شده در تقویم نجومی و نمایشی شگفت‌انگیز برای رصدگران آسمان است، از اوایل هفته آینده آغاز می‌شود.
ادامه مطلب
 شروع بارش شهابی سالانه از هفته آینده
تاریخ ثبت : چهارشنبه 10 آبان 1396 ساعت 58 : 18
بررسی‌ داده‌های تلسکوپ فضایی "کپلر" حاکی از کشف 20 سیاره مشابه زمین است که بعضی از آنها استعداد بالایی در داشتن حیات دارند.
ادامه مطلب
20 سیاره در خارج از منظومه شمسی مستعد حیات هستند
تاریخ ثبت : يكشنبه 21 خرداد 1396 ساعت 45 : 15
دانشمندان سوئیسی موفق به شبیه‌سازی تمامی جهان با استفاده از یک ابر رایانه بزرگ شدند.
ادامه مطلب
شبیه‌سازی جهان با استفاده از 2 تریلیون ذره دیجیتالی
تاریخ ثبت : يكشنبه 21 خرداد 1396 ساعت 42 : 15
رصدخانه اشعه ایکس ناسا تصویری از همجواری دو ستاره در فاصله‌ای نزدیک منتشر کرد.
ادامه مطلب
همجواری کوتوله سفید و غول سرخ
تاریخ ثبت : يكشنبه 21 خرداد 1396 ساعت 34 : 15
محققان با استفاده از تلسکوپ رادیویی "آلما" واقع در بیابان آتاکامای شیلی نشانه‌هایی از وجود حیات در اطراف یک ستاره مشابه خورشید در فاصله 400 سال نوری از زمین یافتند.
ادامه مطلب
 کشف مولکول‌های پروبیوتیک در اطراف ستاره مشابه خورشید
تاریخ ثبت : دوشنبه 23 اسفند 1395 ساعت 57 : 16
فضاپیمای کاسینی تصاویر جدید از یکی از قمرهای زحل به نام "پن" ارسال کرده است که ساختار و شکلی متمایز دارد.
ادامه مطلب
قمر بشقاب‌پرنده‌ای زُحل از نگاه کاسینی
تاریخ ثبت : يكشنبه 22 اسفند 1395 ساعت 30 : 17
تلسکوپ هابل ناسا موفق به ثبت تصویری زیبا از یک خوشه ستاره‌ای بسیار جوان شده است.
ادامه مطلب
 هابل یک ابرغول سرخ را شکار کرد!
تاریخ ثبت : سه شنبه 17 اسفند 1395 ساعت 24 : 18
بررسی‌های جدید نشان‌ دهنده این موضوع است که جبه زمین حدودا 60 درجه سلسیوس گرم‌تر از آن چیزی‌ است که پیشتر تصور می‌شد.
ادامه مطلب
دمای داخلی زمین 60 درجه بیشتر از تصورات است
تاریخ ثبت : شنبه 14 اسفند 1395 ساعت 00 : 15
آژانس فضایی اروپا تصویری جدید از دهانه‌های برخوردی سطح مریخ را منتشر کرده است.
ادامه مطلب
 تصویری فوق‌العاده از دهانه‌های برخوردی مریخ
تاریخ ثبت : سه شنبه 10 اسفند 1395 ساعت 10 : 18
ناسا برای کسب اطلاعات بیشتر درباره فعالیت های خطرناک خورشیدی که تهدیدی برای بشر محسوب می شوند، روباتی را سال آینده راهی خورشید می کند.
ادامه مطلب
 اعزام کاوشگر برای بررسی فعالیت های خورشید، از برنامه های آتی ناسا

نظرات و پیشنهادات

عضویت در سایت

پشتیبانی آنلاین

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک:
متن:

نام کاربری:
کلمه عبور:
کلمه عبور را بخاطر بسپار
کلمه عبور خود را فراموش کرده ام
عضویت در سایت

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک:
شماره موبایل:
گفتگو با:


کتاب دانلود : دانلود کتاب های علمی و دانشگاهی روز دنیا. هرگونه کپی برداری از محتوا، قالب، و طرح های به کار رفته در این سایت شرعا و قانونا ممنوع می باشد، و پیگرد قانونی دارد.