جستجو در کتاب ها   جستجو در مقالات   جستجو در کل سایت
تاریخ ثبت : چهارشنبه 22 اسفند 1397 ساعت 47 : 13     >
دانشمندان "دانشگاه راچستر"(Rochester) ایالات متحده آمریکا موفق شدند برای نخستین بار فلز مایع را به پلاسما تبدیل کنند و فرصت‌های جدیدی برای دستیابی به هم‌جوشی هسته‌ای ایجاد کنند. کتاب دانلود - دانلود کتاب های علمی و دانشگاهی

محققان دانشگاه راچستر فلز مایع را به یک پلاسما تبدیل کرده‌اند و با این کار روش جدیدی را برای دستیابی به "همجوشی هسته‌ای"(nuclear fusion) ابداع کرده‌اند.

پلاسما چیست؟

همه با حالات مشترک ماده یعنی جامد، مایع و گاز که از کودکی به ما آموخته شده آشنا هستیم، اما حالت‌های دیگری از ماده هم وجود دارد که شایع‌ترین نمونه قابل مشاهده آن در جهان، پلاسما است.

پلاسما یک جرم متشکل از الکترون‌های آزاد و یون‌های مثبت است که الکترون‌های خود را از دست می‌دهند و به راحتی برق را عبور می‌دهند.

در حالی که این حالت از ماده معمولاً به طور طبیعی بر روی زمین یافت نمی‌شود، ما می‌توانیم پلاسماهای مصنوعی تولید کنیم. شایع‌ترین راه برای این کار این است که یک گاز را تا چند هزار درجه فارنهایت گرم کنیم تا اتم‌ها الکترون‌های خود را از دست بدهند.

این همان کاری است که چراغ‌های نئونی انجام می‌دهند. یک جریان الکتریکی از گاز نئون تحریک شده عبور و سپس فوتون‌ها را به گونه‌ای که الکترون‌ها از دست می‌روند، آزاد می‌کند.

پلاسمای دوتریوم

گرمایش گاز تنها راه برای ایجاد یک پلاسما نیست. محققان در آزمایشگاه انرژی لیزر دانشگاه راچستر(RLC) توانستند پلاسمای متراکم دوتریوم(deuterium) را ایجاد کنند.

آنها ابتدا دمای دوتریوم مایع با تراکم بالا را تا ۲۱ درجه کلوین (۴۲۲- درجه فارنهایت) پایین آوردند و سپس دمای آن را به سرعت افزایش دادند و تقریباً به ۱۸۰ هزار درجه فارنهایت رساندند. سپس کارشان را با استفاده از لیزر "OMEGA" تکمیل کردند تا یک شوک قوی را از مایع دوتریوم رد کنند.

محققان توانستند انتقال این فلز مایع به حالت پلاسما را در حال شفاف شدن این ماده مشاهده کنند. این ماده در انتهای این فرایند به یک ماده بسیار بازتابنده مانند ظاهر سنتی فلز، تبدیل شد.

پتانسیل برای همجوشی هسته‌ای

'گداخت هسته‌ای، همجوشی هسته‌ای، فوزیون یا فیوژن فرآیندی عکس عمل شکافت هسته‌ای است. در فرایند همجوشی هسته‌ای، هسته‌های سبک مانند هیدروژن، دوتریوم و تریتیوم با یکدیگر همجوشی داده شده و هسته‌های سنگین‌تر و مقداری انرژی تولید می‌شود.

برای اینکه همجوشی امکانپذیر باشد هسته‌هایی که در واکنش وارد می‌شوند باید دارای انرژی جنبشی کافی باشند تا بر میدان الکترواستاتیکی پیرامون‌شان فائق آیند. بنابراین دماهای وابسته به واکنش‌های همجوشی فوق‌العاده بالاست.

به گزارش کتاب دانلود به نقل از ایسنا: ماهیت بنیادین مواد پلاسما مهم است زیرا که اطلاعات جدید می‌تواند به محققان مدل‌هایی برای چگونگی استفاده از مواد در صنعت برق و درک بهتر از چگونگی استفاده از مواد در محیط‌های پرفشار و خشن هستی که رایج‌ترین منبع انرژی آن هم‌جوشی هسته‌ای است، می‌دهد.

"محمد زاغو"(Mohamed Zaghoo) یکی از پژوهشگران این مطالعه می‌گوید: این کار فقط یک کنجکاوی آزمایشگاهی نیست. پلاسما مواد تشکیل دهنده بسیاری از اجرام اخترفیزیکی مانند "کوتوله‌های قهوه‌ای" است و همچنین حالتی از ماده است که برای رسیدن به هم‌جوشی هسته‌ای مورد نیاز است. این مدل‌ها به درک ما از نحوه طراحی بهتر آزمایش‌ها برای رسیدن به هم‌جوشی کمک می‌کند.

کوتوله‌های قهوه‌ای ستارگان کوچکی هستند که هنگام تشکیل شدنِ مرکزشان، به اندازه کافی داغ نمی‌شوند تا فرایند ذوب یا همجوشی هسته‌ای در آن‌ها به وجود آید. به عبارت دیگر آن‌ها به خورشیدهای نورانی و گرم تبدیل نمی‌شوند بلکه بلافاصله پس از تشکیل سرد می‌شوند و نوری از خود نمی‌تابانند به گونه‌ای که به سختی دیده می‌شوند.

یافته‌های این مطالعه در مجله "Physics Review Letters" منتشر شده است.نام و نام خانوادگی:
متن:
تصویر:
تاریخ ثبت : دوشنبه 2 ارديبهشت 1398 ساعت 27 : 21
کارخانه مشهور تولید نوشابه در دنیا اعلام کرد که از برنامه‌های تبلیغاتی برای تبلیغ برند خود توسط ماهواره‌ها در فضا دست کشیده است.
ادامه مطلب
 تبلیغ نوشابه در آسمان شب منتفی شد
تاریخ ثبت : دوشنبه 2 ارديبهشت 1398 ساعت 26 : 21
پژوهشگران کانادایی در بررسی جدیدی دریافتند که شاید خون کروکودیل بتواند یک راهبرد جدید برای درمان ایدز ارائه دهد.
ادامه مطلب
درمان ایدز با خون کروکودیل!
تاریخ ثبت : دوشنبه 2 ارديبهشت 1398 ساعت 25 : 21
یک شرکت چینی، نوعی عینک ابداع کرده که می‌تواند موسیقی پخش کند و جایگزین هدفون شود.
ادامه مطلب
 با این عینک، نیازی به هدفون ندارید!
تاریخ ثبت : دوشنبه 2 ارديبهشت 1398 ساعت 23 : 21
یک هواپیمای برقی نروژی که از جمله طرح‌های جاه طلبانه در این زمینه محسوب می‌شود برای نخستین بار بر فراز آسمان این کشور با موفقیت به پرواز درآمده است.
ادامه مطلب
رونمایی از هواپیمای برقی پیشرفته
تاریخ ثبت : شنبه 31 فروردين 1398 ساعت 22 : 16
محققان دانشگاه "بوستون"معتقدند که ورزش منظم هموچون پیاده‌روی می‌تواند آمادگی ذهنی و فیزیکی شما را افزایش داده و خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش دهد.
ادامه مطلب
 خبری خوش برای افرادی که اهل پیادروی هستند
تاریخ ثبت : شنبه 31 فروردين 1398 ساعت 21 : 16
اینستاگرام به زودی تعداد لایک‌هایی که یک پست دریافت کرده است، را مخفی می‌کند.
ادامه مطلب
اینستاگرام تعداد لایک‌ ها را مخفی می‌کند!
تاریخ ثبت : شنبه 31 فروردين 1398 ساعت 18 : 16
سازمان فضایی آمریکا قصد دارد تا فضانوردانی را برای تحقیق، به قطب جنوب ماه بفرستد.
ادامه مطلب
ناسا فضانورد به قطب جنوب ماه می‌فرستد
تاریخ ثبت : شنبه 31 فروردين 1398 ساعت 18 : 16
سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام کرد که یک اسپری بینی جدید را برای درمان افسردگی طولانی‌مدت تأیید کرده است.
ادامه مطلب
یک اسپری که با افسردگی مقابله می‌کند
تاریخ ثبت : شنبه 31 فروردين 1398 ساعت 05 : 16
دانشجویان رشته مهندسی پزشکی دانشگاه رایس (Rice) یک سرنگ اپی‌نفرین به شکل ساعت مچی ساخته‌اند که حمل آن نسبت به سرنگ‌های رایج خیلی آسان‌تر است و می‌تواند زندگی افراد را نجات دهد.
ادامه مطلب
 سرنگ حیات‌بخشی که همیشه همراهتان خواهد بود
تاریخ ثبت : شنبه 31 فروردين 1398 ساعت 04 : 16
دانشمندان دانشگاه "هاروارد " به تازگی دریافتند که سفر در "کرمچاله‌ها" در فضا شاید از نظر تئوری ممکن باشد اما برای انسان مناسب نیست.
ادامه مطلب
کرمچاله‌ها وجود دارند ولی سفر فضایی انسان در آنها ممکن نیست

نظرات و پیشنهادات

عضویت در سایت

پشتیبانی آنلاین

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک:
متن:

نام کاربری:
کلمه عبور:
کلمه عبور را بخاطر بسپار
کلمه عبور خود را فراموش کرده ام
عضویت در سایت

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک:
شماره موبایل:
گفتگو با:


کتاب دانلود : دانلود کتاب های علمی و دانشگاهی روز دنیا. هرگونه کپی برداری از محتوا، قالب، و طرح های به کار رفته در این سایت شرعا و قانونا ممنوع می باشد، و پیگرد قانونی دارد.