جستجو در کتاب ها   جستجو در مقالات   جستجو در کل سایت
تاریخ ثبت : سه شنبه 20 فروردين 1398 ساعت 56 : 17     >
محققان حالت جدیدی برای مواد کشف کرده اند. آنها با آزمایش روی پتاسیم متوجه شده اند این فلز در شرایط مناسب همزمان به حالت جامد و مایع وجود خواهد داشت. کتاب دانلود - دانلود کتاب های علمی و دانشگاهی

به گزارش کتاب دانلود به نقل از مهر: مواد اشکال مختلفی به خود می‌گیرند اما بیشتر افراد سه حالت جامد، مایع و گاز را برای مواد می‌شناسند. اکنون برای نخستین بار دانشمندان متوجه شده‌اند ماده می‌تواند همزمان در دو حالت وجود داشته باشد.

فلز پتاسیم به طور خاص می‌تواند همزمان به حالت جامد و مایع وجود داشته باشد. برای این منظور ماده مذکور باید تحت فشار و دمای زیاد قرار گیرد. در این صورت پتاسیم به دو شکل جامد و مذاب وجود خواهد داشت.

پتاسیم یک مثال بسیار ساده است. این ماده در حال جامد ساختاری کریستالی و شبکه مانند دارد. اما هنگامی‌که در معرض فشار زیاد قرار گیرد، اتفاق عجیبی می‌افتد.

آزمایش‌های پیشین روی پتاسیم تحت فشار بالا نشان داد اتم‌های آن به شیوه‌ای پیچیده ساختار بندی شده‌اند. ۵ اتم به شکل یک مربع قرار دارند که ۴ اتم در گوشه‌ها و یک اتم در وسط این ساختار قرار دارد که با زنجیره‌هایی شکل آن را حفظ می‌کند. هنگامی‌که این ماده در معرض گرما قرار گیرد، زنجیره میان اتم‌ها از بین می‌رود. در این وضعیت زنجیره‌های پتاسیم از وضعیت ساختار یافته به حالت غیر منظم تغییر می‌کنند.

دانشمندان برای درک این وضعیت از شبیه سازی های رایانشی استفاده کردند تا رفتار ۲ هزار اتم پتاسیم در شرایط شدید را بررسی کنند. در این شبیه سازی ها هنگامی‌که فشار و دما به حد کافی افزایش یافت (حدود ۲تا۴ گیگا پاسکال)، اتم‌های پتاسیم خود را به شکل زنجیره‌های بهم پیوسته و شبکه ساختار یافته نشان دادند.

در این وضعیت واکنش‌های شیمیایی میان اتم‌های شبکه قدرتمند بود، بنابراین در دمای بین ۴۰۰ تا ۸۰۰ کلوین آنها در حالت جامد ساختار یافته باقی می‌مانند. اما در این میان زنجیره میان اتم‌ها ذوب می‌شود و به وضعیت مایع تغییر می‌کند.

محققان این وضعیت جدید را «فاز زنجیره ذوب شده» نامگذاری کرده‌اند و معتقدند در مواد مختلفی از جمله سدیم و بیسموت نیز به وجود می‌آید.

هرمن در این باره می‌گوید: پتاسیم یکی از ساده‌ترین فلزاتی است که می‌شناسیم. با این وجود در صورت فشار، ساختارهای پیچیده‌ای به خود می‌گیرد.

این تحقیق در نشریهPNAS منتشر شده است.نام و نام خانوادگی:
متن:
تصویر:
تاریخ ثبت : دوشنبه 2 ارديبهشت 1398 ساعت 27 : 21
کارخانه مشهور تولید نوشابه در دنیا اعلام کرد که از برنامه‌های تبلیغاتی برای تبلیغ برند خود توسط ماهواره‌ها در فضا دست کشیده است.
ادامه مطلب
 تبلیغ نوشابه در آسمان شب منتفی شد
تاریخ ثبت : دوشنبه 2 ارديبهشت 1398 ساعت 26 : 21
پژوهشگران کانادایی در بررسی جدیدی دریافتند که شاید خون کروکودیل بتواند یک راهبرد جدید برای درمان ایدز ارائه دهد.
ادامه مطلب
درمان ایدز با خون کروکودیل!
تاریخ ثبت : دوشنبه 2 ارديبهشت 1398 ساعت 25 : 21
یک شرکت چینی، نوعی عینک ابداع کرده که می‌تواند موسیقی پخش کند و جایگزین هدفون شود.
ادامه مطلب
 با این عینک، نیازی به هدفون ندارید!
تاریخ ثبت : دوشنبه 2 ارديبهشت 1398 ساعت 23 : 21
یک هواپیمای برقی نروژی که از جمله طرح‌های جاه طلبانه در این زمینه محسوب می‌شود برای نخستین بار بر فراز آسمان این کشور با موفقیت به پرواز درآمده است.
ادامه مطلب
رونمایی از هواپیمای برقی پیشرفته
تاریخ ثبت : شنبه 31 فروردين 1398 ساعت 22 : 16
محققان دانشگاه "بوستون"معتقدند که ورزش منظم هموچون پیاده‌روی می‌تواند آمادگی ذهنی و فیزیکی شما را افزایش داده و خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش دهد.
ادامه مطلب
 خبری خوش برای افرادی که اهل پیادروی هستند
تاریخ ثبت : شنبه 31 فروردين 1398 ساعت 21 : 16
اینستاگرام به زودی تعداد لایک‌هایی که یک پست دریافت کرده است، را مخفی می‌کند.
ادامه مطلب
اینستاگرام تعداد لایک‌ ها را مخفی می‌کند!
تاریخ ثبت : شنبه 31 فروردين 1398 ساعت 18 : 16
سازمان فضایی آمریکا قصد دارد تا فضانوردانی را برای تحقیق، به قطب جنوب ماه بفرستد.
ادامه مطلب
ناسا فضانورد به قطب جنوب ماه می‌فرستد
تاریخ ثبت : شنبه 31 فروردين 1398 ساعت 18 : 16
سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام کرد که یک اسپری بینی جدید را برای درمان افسردگی طولانی‌مدت تأیید کرده است.
ادامه مطلب
یک اسپری که با افسردگی مقابله می‌کند
تاریخ ثبت : شنبه 31 فروردين 1398 ساعت 05 : 16
دانشجویان رشته مهندسی پزشکی دانشگاه رایس (Rice) یک سرنگ اپی‌نفرین به شکل ساعت مچی ساخته‌اند که حمل آن نسبت به سرنگ‌های رایج خیلی آسان‌تر است و می‌تواند زندگی افراد را نجات دهد.
ادامه مطلب
 سرنگ حیات‌بخشی که همیشه همراهتان خواهد بود
تاریخ ثبت : شنبه 31 فروردين 1398 ساعت 04 : 16
دانشمندان دانشگاه "هاروارد " به تازگی دریافتند که سفر در "کرمچاله‌ها" در فضا شاید از نظر تئوری ممکن باشد اما برای انسان مناسب نیست.
ادامه مطلب
کرمچاله‌ها وجود دارند ولی سفر فضایی انسان در آنها ممکن نیست

نظرات و پیشنهادات

عضویت در سایت

پشتیبانی آنلاین

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک:
متن:

نام کاربری:
کلمه عبور:
کلمه عبور را بخاطر بسپار
کلمه عبور خود را فراموش کرده ام
عضویت در سایت

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک:
شماره موبایل:
گفتگو با:


کتاب دانلود : دانلود کتاب های علمی و دانشگاهی روز دنیا. هرگونه کپی برداری از محتوا، قالب، و طرح های به کار رفته در این سایت شرعا و قانونا ممنوع می باشد، و پیگرد قانونی دارد.