نقش رسانه ها و تاثیر آن بر سبک زندگی
نقش رسانه ها و تاثیر آن بر سبک زندگی
رسانه‌ها به عنوان یکی از نهاد‌های اجتماعی، عهده دار انتقال میراث فرهنگی و اجتماعی و ارزش های جوامع هستند. در عصر کنونی با توجه به نقش بارز آنها در جامعه و اطلاع رسانی پیرامون موضوعات اجتماعی، سیاسی، فرهنگی عملاً الگوهای نوینی را به جوامع وارد کرده تا جایگزین فرهنگ ها و ارزش ها و الگوهای سنتی شود، لذا به عنوان عاملان تغییر و تحول سبک زندگی جوامع و ارزش های حاکم بر آن مطرح هستند، به گونه‌ای ‌که سنت ‌ها را به مبارزه می ‌طلبند و به صورت یک عامل مؤثر در دگرگونی نگرش‌ ها و رفتارهای نسل جدید عمل می ‌نمایند.

چکیده:

رسانه‌ها به عنوان یکی از نهاد‌های اجتماعی، عهده دار انتقال میراث فرهنگی و اجتماعی و ارزش های جوامع هستند. در عصر کنونی با توجه به نقش بارز آنها در جامعه و اطلاع رسانی پیرامون موضوعات اجتماعی، سیاسی، فرهنگی عملاً الگوهای نوینی را به جوامع وارد کرده تا جایگزین فرهنگ ها و ارزش ها و الگوهای سنتی شود، لذا به عنوان عاملان تغییر و تحول سبک زندگی جوامع و ارزش های حاکم بر آن مطرح هستند، به گونه‌ای ‌که سنت ‌ها را به مبارزه می ‌طلبند و به صورت یک عامل مؤثر در دگرگونی نگرش‌ ها و رفتارهای نسل جدید عمل می ‌نمایند. امروز آمار به خوبی بیانگر این موضوع است که رسانه ‌های گوناگون اعم از دیداری و شنیداری، مکتوبات اعم از روزنامه‌ ها، مجلات، نشریات، شبکه‌ های اجتماعی، سایت ها، وبلاگ‌ ها علاوه بر تغییر بسیاری از آداب و رسوم و سنن گذشته در جوامع، توانسته‌اند الگوهای جدیدی برای زندگی بشر امروزی ارائه نموده و روش های مختلف زندگی در اقصی نقاط دنیا را به همسانی بیشتر رهنمون کنند. تحقیق حاضر به تبیین موضوع نقش رسانه‌ ها در تغییر سبک زندگی فردی، اجتماعی و انتقال ارزش ها و معیارهای نو به جوامع پرداخته و دغدغه‌ های پیش روی جامعه اسلامی در خصوص تبیین و ترویج سبک زندگی خانواده مسلمان را مطرح خواهد نمود.

 

کلید واژه ها: رسانه ها، اینترنت، شبکه های اجتماعی، ارزش ها، سبک زندگی، فرد، اجتماع

 

مقدمه:

امـروزه وسـایـل ارتـبـاط جمعى در تمامى کشورها نقش حساس و مهمّى را در زمـیـنه هاى مختلف از جمله سیاسى، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگى ایفا مى کنند. اهمیت رسانه هاى گروهى تا حدى است که دانـشـمـنـدان در تقسیم بندى مراحل تاریخى تمدن بشر، آن را لحاظ کرده اند. آلوین تافلر[1] تـمـدن بـشـرى را بـه سـه مـرحـله تـقـسـیـم مـى کـنـد کـه شامل مرحله کشاورزى، مرحله صنعتى و مرحله فراصنعتى یا عصر ارتباطات و اطلاعات است. در عـصـر فراصنعتى، قدرت در دست کسانى است که شبکه هاى ارتباطى و اطلاعاتى را در اختیار خود دارند.

سبک زندگی

واژه سبک زندگی می‌تواند به علایق، نظرات، رفتارها و جهت‌گیری رفتاری یک فرد، گروه یا فرهنگ اشاره کند. سبک زندگی به معنای شیوه زندگی خاص یک فرد، گروه، یا جامعه است. این اصطلاح نخستین بار توسط آلفرد آدلر[2] استفاده شد.

 

معنای لغوی واژه زندگی روشن است، اما در تعریف واژه سبک سه رویکرد ارائه شده است:

الف– تعاریفی که بر ویژگی‌های زیبایی شناختی سبک تکیه دارند: کیفیت برتر در ظاهر، طراحی یا رفتار

ب– تعاریفی که بر جنبه تمایزبخشی سبک تأکید دارند و سبک را ویژگی ای برای نشان دادن برتری می‌دانند: اجرا یا انجام اموری که تمایزدهنده فرد یا گروه یا سطح خاصی باشد

ج– تعاریفی که تجسم امروزین سبک به خصوص ابعاد تجملی زندگی محسوب می‌شوند: برتری مدگونه، شیک، مد زودگذر، هوس و میل مفرط، عادت و تجمل، زیاده روی یا ولخرجی

 

ترکیب سبک زندگی این چنین معنا شده‌است:

 ۱. روش نوعی زندگی فرد، گروه یا فرهنگ، روش خاصی از زندگی یک شخص یا گروه.

 ۲. شیوه زندگی یا سبک زیستن که منعکس‌کننده گرایش‌ها و ارزش‌های یک فرد یا گروه است؛ عادات، نگرش‌ها، سلیقه‌ها، معیارهای اخلاقی، سطح اقتصادی و … که باهم طرز زندگی کردن فرد یا گروهی را می‌سازند.

سبک‌های زندگی مجموعه‌ای از طرز تلقی‌ها، ارزش‌ها، شیوه‌های رفتار، حالت‌ها و سلیقه‌ها در هر چیزی را در برمی‌گیرند. موسیقی عامه، تلویزیون، و آگهی‌ها همگی تصورها و تصویرهایی بالقوه از سبک زندگی فراهم می‌کنند.

در بیشتر مواقع مجموعه عناصر سبک زندگی در یک‌جا جمع می‌شوند و افراد در یک سبک زندگی مشترک می‌شوند. به نوعی گروه‌های اجتماعی اغلب مالک یک نوع سبک زندگی شده و یک سبک خاص را تشکیل می‌دهند. سبکی شدن زندگی با شکل‌گیری فرهنگ مردم رابطه نزدیک دارد. مثلاً می‌توان شناخت لازم از افراد جامعه را از سبک زندگی افراد آن جامعه بدست آورد.

 

بیان مساله

چنین به‌ نظر می ‌رسد که در حال حاضر بخشی از رنج جامعه ما به سبک زندگی و معیشت خانواده‌ ها و نحوه تعاملات آنان با مسائل مختلف بر می ‌گردد. آیا این روند فعلی حاکم بر جامعه ما همان سبک زندگی مورد نظر اسلام است؟ باید تکلیف خودمان را با شاخص های زندگی مشخص کنیم و عوامل و ابزار گسترش زندگی صحیح را بیابیم که به نظر می ‌رسد این ابزار و تحقق این سبک زندگی در آموزه‌ های اسلامی و ساختار جامعه صالح و سالم، قابل جستجو و پیگیری است.

 

ضرورت و اهمیت تحقیق

امروزه ضروری می ‌نماید که متفکران جامعه، مسائل و دغدغه‌ های فعلی حاکم بر فرهنگ جامعه را طرح و علت‌ های پدید آمدن این مسائل را موشکافانه بررسی نمایند. زیرا در حال حاضر در حوزه‌ های مختلف زندگی افراد اعم از خانواده، جامعه، محیط ‌های کار و داد و ستد و ... آنچه که باید نمودی از سبک رفتار و زندگی اسلامی باشد، آنگونه که باید وجود ندارد و جای سؤال جدی است که چرا ما هنوز با گذشت بیش از چهار دهه از شروع انقلاب اسلامی‌ مان نتوانسته‌ ایم مدل و الگویی اسلامی – ایرانی را به جامعه‌ ی خود معرفی کنیم؟

آنچه مسلم است این که اسلام در بعد فردی و اجتماعی برای تأکید بر کار و تلاش، آموزش از گهواره تا گور، بهداشت فردی، عدم ضرر به دیگران، روش خوردن و آشامیدن، لباس پوشیدن، آداب آراستگی، قناعت و دوری از تجمل گرایی و اشرافی گری و فخرفروشی، صداقت، عدالت، محبت و... برنامه دارد، پس با این وجود مشکل از کجاست؟

شاید بتوان مشکل مهم در به وجود آمدن چنین وضعیتی را ضعف متولیان امور فرهنگی و دینی در الگوسازی و همه مسئولانی دانست که در طول این سالیان از سبک زندگی اسلامی و ایرانی غافل و یا حداقل کم توجه بوده‌اند و در نتیجه فرهنگ های دیگر از این خلأ به خوبی استفاده و با برنامه ریزی دقیق سعی در استیلای فرهنگ خود بر کلیه جوامع و از جمله جامعه اسلامی ما داشته اند و البته تا حدودی موفق هم شده‌اند. با نیم نگاهی به وضعیت معیشتی و رفتاری تعداد قابل توجهی از مردم در جامعه کنونی ایران درک این واقعیت تلخ کار سختی نخواهد بود.

 

اهداف تحقیق

سبک زندگی ایرانی – اسلامی در کشور نوشته نشده و در هیچ دانشگاهی به تدریس آن اهتمامی نشده است. اگر هم نظریات و طرح هایی خودجوش از سوی برخی اندیشمندان و دلسوزان عرصه فرهنگ ارائه شده، بصورت پراکنده و به دور از تأثیر بر متولیان فرهنگ و اصحاب رسانه و متفکران حوزه فرهنگ و هنر بوده و لذا منجر به تحول و تحرک در این حوزه نشده است.

برای نزدیک شدن به سبک زندگی اسلامی- ایرانی همه دستگاه ها و متولیان امور فرهنگی دینی و همه مراکز آموزشی و مجامع دانشگاهی و... باید بسیج شوند و با تشکیل اتاق فکر و استفاده از نظرات کارشناسان و صاحبنظران و با برنامه ریزی مناسب به این مقوله مهم بپردازند و راهکارهای اجرایی آن را بر اساس توانایی‌ ها و ظرفیت‌ های خود ارائه نمایند. در این راستا یکی از راهکارهای اجرایی شدن سبک زندگی، تبدیل شدن این بحث به گفتمان غالب در کل جامعه است به طوری که همانند مسائل اقتصادی و تورم که دغدغه عموم جامعه است و در همه محافل خانوادگی و تجمع ها از آن صحبت می‌ شود، در بین مردم اهمیت پیدا کند.

اولین و مهمترین گام در جهت موفقیت و رسیدن به نتیجه دلخواه این است که از نهاد خانواده شروع کنیم چه بسا که با موفقیت در این زمینه راه برای دیگر زمینه ‌ها و مسائل مهیا و هموار شده و در حقیقت اصلاح خانواده اصلاح کل جامعه را در پی خواهد داشت.

مهمترین کانون جامعه پذیری فرد و اولین نهاد اجتماعی، خانواده است. خانواده عمق ارزش ها را به فرد ارائه می‌ دهد. در واقع بازیابی نقش خانواده در کانون زندگی، خود پیش شرط تحقق سبک زندگی ایرانی و نقش بی بدیلی است که دو جایگاه را برای پدر و مادر تعریف کرده است.

 

کارکرد رسانه ‌ها در انتقال هنجارها و ارزش ها

هرچند امروزه رسانه ‌هایی مانند تلویزیون یا فرا رسانه‌ هایی مانند اینترنت بیشتر مرجع مخاطبان برای سبک زندگی هستند، ولی رسانه‌ های نوشتاری مانند روزنامه‌ ها و مجلات نیز خود در ترویج و معرفی سبک‌ های زندگی نقش دارند. این رسانه ‌ها حوزه ‌های مُد، توریسم، بهداشت، دکوراسیون، موسیقی و ... را پوشش می‌ دهند.

در اینترنت نیز علاوه بر سایت‌ های معروف و تخصصی سبک زندگی برای طراحی داخلی، برای آشپزی و مواد خوراکی، و زندگی چهره‌های مشهور، حتی سایت‌ های خبری معروف نیز بخشی را به سبک زندگی اختصاص داده‌اند تا به نیازهای خبری مخاطبان خود در این حوزه پاسخ دهند.

غالبا سبک زندگی مبتنی بر ارتباطات تصویری است و از رسانه تلویزیون بیشتر برای آن استفاده می ‌شود. از پر طرفدارترین برنامه‌ های تلویزیونی که در مقوله برنامه ‌های سبک زندگی قرار می‌ گیرند برنامه ‌هایی هستند که در آنها ترکیبی متنوع از آشپزی، اخبار چهره‌ های سرشناس، موسیقی و ... به مخاطب عرضه می‌ شود. از دیگر اشکال برنامه‌ های سبک زندگی، برنامه‌ های مربوط به پوشش است که در آن کارشناسان طراحی لباس و مد، مدل مو و پوشش و سایر خصوصیات ظاهری را طراحی می ‌کنند، این نوع برنامه ‌ها درمورد طراحی داخلی خانه ‌های مخاطبان نیز تهیه می شود. نمونه ی دیگر برنامه‌ های سبک زندگی مسابقاتی است که در آن مخاطبان بر اساس مهارت با دیگران رقابت می‌ کنند.

رسانه‌ ها با تبلیغ محصولات و خدمات می‌ توانند در ترویج، اشاعه و تداوم سبک‌ های زندگی مؤثر باشند. تبلیغات برای اینکه بتواند کالا را به فروش برساند، مجبور است نگرش ها، شیوه‌ های زندگی، رسوم، عادات و ترجیحات مردم را زیر و رو کند. تبلیغات در حقیقت چیزی بیشتر از تجارت محض است. تبلیغات حیات روزمره را در کنترل خود می‌ گیرد و بر روابط اجتماعی سیطره می‌ یابد و شکلی از سلیقه جمعی را تحمیل می‌ کند.

 

زندگی به سبک اینترنت

ورود فناوری های جدید اطلاعاتی و ارتباطی تأثیرات شگرفی بر نگرش، هویت و سبک زندگی افراد داشته است. بی شک اینترنت و شبکه های اجتماعی، به مردم به ویژه جوانان، این امکان را می دهد تا روابطی متفاوت و جدید را تجربه کنند. همین موضوع روابط بین افراد را نسبت به گذشته بسیار متفاوت کرده و سبک زندگی جدیدی را ایجاد کرده است.

 

شبکه‌های اجتماعی

پیشتازان این عرصه، شبکه‌ های اجتماعی توییتر و فیس بوک، اینستاگرام و یوتیوب هستند که تلاش می‌ نمایند ردپای خود را در تمامی عرصه ‌های زندگی فردی به جای بگذارند. اما اینستاگرام و یوتیوب گوی سبقت را از سایرین ربوده اند. در این شبکه های اجتماعی انواع و اقسام مطالب، فیلم و عکس و صوت و ... در حجمی بسیار بالا و در کسری از ثانیه در میان کاربران متعددی انتشار پیدا می‌ کند.

شبکه‌ های اجتماعی سعی دارند نحوه کار کردن انسان ها در اجتماع و نقشی که در جامعه بازی می‌ کنند و تعاملی که با دیگران دارند را تغییر شکل دهند. این فناوری های نوین ارتباطی و اطلاعاتی موجب می‌ شود تا اجتماعات و هویت‌ های جدیدی تشکیل شود.

در دوره جدید که اینترنت و ارتباطات الکترونیک در جامعه سیطره دارد، داده‌ ها و اطلاعات یا به عبارت دقیق تر، اجتماعات مجازی هستند که هویت افراد را می‌ سازند. وسایل نوین اطلاعاتی و ارتباطی تغییراتی را در برداشت ‌های فرد به وجود می ‌آورد و هویت‌ ها را در وضعیت تازه‌ای قرار می دهد که بسیار با گذشته متفاوت و حتی گاهی مغایر است.

این فناوری‌ ها امکان داشتن خلوت جدیدی را برای افراد با ایجاد فضایی شخصی و خصوصی در فضای مجازی فراهم می‌ کند.

در این فضا افراد با یکدیگر ارتباط برقرار می‌ کنند و با بهره گیری از امکانات اینترنت مانند شبکه ‌های اجتماعی و اتاق های گفت و گو شبکه گسترده‌ای از روابط میان افراد شکل می‌ گیرد که غیر قابل کنترل است.

این امر بتدریج موجب از هم پاشیدگی شبکه‌ های سنتی روابط مانند همسایگی می ‌شود و هویت هایی جدا از جهان واقعی برای افراد ایجاد می‌ کند.

برخی اثرات مثبت رسانه ها در جامعه

 • دانش افزایی و ارائه اطلاعات سودمند در موضوعات مختلف
 • سرگرمی
 • آشنا کردن مردم به اوضاع سیاسی کشور و جهان
 • مطالعه و شناخت اقوام و ملل جهان
 • بیان و انتقال مشکلات اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی جامعه به مسئولین با رویکردی غیر جانبدارانه
 • تولید محتواهای مذهبی و گسترش فرهنگی دینی
 • تسهیل همگرایی سیاسی در داخل جوامع و بین ملت ها
 • توسعه شهرنشینی، ارتقای سطح سواد، افزایش درآمد سرانه و تقویت پیوندهای اجتماعی بین جوامع و تسهیل روند دستیابی به رفاه اجتماعی
 • افزایش مناسبات و مبادلات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و علمی میان ملل و اقوام مختلف و از میان رفتن فواصل جغرافیایی
 • کمک به برقراری تفاهم، همبستگی و همکاری بین المللی
 • کمک به پیشبرد سیاست های ملی و افزایش سطح مشارکت اجتماعی
 • کمک به برقراری صلح جهانی و گسترش صلح و ثبات و امنیت ملی و بین المللی
 • کارکرد آموزشی و آگاه ساختن ملل نسبت به سنت های ریشه دار ملی و تاریخی
 • کمک به گسترش آزادی و احترام به حقوق انسانی و عدالت خواهی، و تسهیل تصمیم گیری های اجتماعی

 

برخی اثرات منفی رسانه ها در جامعه

 • توانایی گروه های اجتماعی برای اخلال در روند وحدت ملی جوامع یا ایجاد شورش ها و ناآرامی های قومی و منطقه ای
 • انتقال فناوری نامناسب و وابستگی به شرکت های چند ملیتی
 • ایجاد اختلاف و شکاف میان ملت ها به منظور توسعه ناسیونالیسم افراطی، ایدئولوژی های متضاد و در نتیجه بروزشکاف فرهنگی
 • تغییر الگوهای مصرف و سبک زندگی از طریق افزایش خواسته ها و ایجاد دنیای پرزرق و برق همراه دام های جذاب جامعه مصرفی
 • تضعیف پیوندهای سنتی از طریق تبلیغ ارزش های غربی و سرانجام استحاله فرهنگی
 • تضعیف اعتماد اجتماعی
 • افشای اسرار شخصی
 • ایجاد نخبگان سیاسی و فرهنگی وابسته به جریانات خاص از طریق شبکه های ارتباطی
 • کمک به تشدید تضادهای فرهنگی و بهره برداری های مقطعی و درازمدت آن
 • انتشار اخبار غیرواقع و تحریفی و بمباران خبری و جریان یک سویه مبادله اطلاعات و اخبار از غرب به منظور اظهار برتری مالی و فنی
 • تغییر باورها و هویت فرهنگی جامعه به ویژه نوجوانان و جوانان

 

همه گیری کرونا، رسانه های اجتماعی و سبک زندگی

شیوع کرونا در کشورهای مختلف سبب شده موضوع سبک زندگی و تغییر آن اهمیت ویژه ای یابد؛ زیرا عدم هماهنگی سبک زندگی پیشین با شرایط جدید و نیز عدم در نظر گرفتن برخی شیوه نامه های بهداشتی ممکن است باعث شود عوامل بیماری‌ زا تشدید شده و موجبات رقم خوردن پیامدهای ناخوشایند برای افراد جامعه فراهم گردد.

همه گیری جهانی کرونا تغییرات و تحولات بسیاری در عرصه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی به وجود آمده است. اگر چه این تحول گذرا است و بعد از واکسیناسیون کامل و پیدا شدن داروی قطعی برای این ویروس، دنیا اندکی به وضعیت قبلی خود انتقال می‌یابد؛ اما با این حال می‌توان گفت که کرونا در این مدت توانسته یکسری قواعد را در دنیای سیاست، اقتصاد و اجتماع تغییر دهد. و بسیاری از این تغییرات نیز ممکن است تا سال های متمادی پابرجا بمانند.

اثرگذاری‌های این ویروس را می‌توان در زمینه اقتصادی در تولید، توزیع و مصرف، در حوزه اجتماعی در کنش‌ها و واکنش‌ها و روابط اجتماعی افراد و در حوزه فرهنگی در میل افراد به مصرف و روحیه مصرف‌گرایی آنها مشاهده کرد. برای مثال در حوزه اقتصادی بسیاری از افراد شغل و منزلت اجتماعی خود را از دست داده‌ و یا ورشکسته شده و یا رو به ورشکستگی هستند. در سطح اجتماعی ما وقتی از مردم صحبت می‌کنیم در واقع مجموعه از افراد جامعه مد نظر ما هستند که در محیط‌های خانوادگی، شغلی، تفریحی و یا در محیط‌های عمومی آمد و شد دارند و متناسب با این گروه‌ها وظایفی خاصی را نیز بر عهده دارند.

 

در دوران کرونا سبک زندگی افراد تغییر کرده و دوران قرنطینگی سبب شده روابط اعضای خانواده تا حدودی تحت تاثیر قرار بگیرد. برای مثال گزارش بسیاری از کشورها در خصوص بالا رفتن میزان خشونت‌های خانگی موید این نکته است. علاوه بر این کرونا بر تغذیه و مصرف مواد بهداشتی افراد تاثیر گذاشته و رعایت پروتکل‌های بهداشتی سبب شده افراد برخی از آداب و معاشرت خود مبنی بر دست دادن یا روبوسی را ترک کنند. همچنین رژیم‌ها و نحوه تغذیه افراد تغییر کرده و اگر قبلا غذای رستوران‌ها را بر غذای خانگی ترجیح  می‌دادند اکنون ترجیح آنها غذاهای تهیه شده توسط خودشان و یا خرید الکترونیکی آن از رستوران‌ها است. همچنین اگر قبلا در محیط های شهری و رفت و آمدها وسایل حمل و نقل عمومی بر وسایل حمل و نقل شخصی اولویت داشت اکنون به دلیل ترس از بیماری و عدم انتشار آن اتومبیل‌های شخصی بر اتوبوس‌ها و متروها اولویت پیدا کرده است.

رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی نشان داده اند که به طور فزاینده ای می توانند در تغییر رفتارها و ساخت سبک جدیدی از زندگی موثر باشند. در واقع، این رسانه ها هستند که در دوران کرونا و پساکرونا حرف اول را در بازتعریف و بازتولید سبک زندگی خواهند زد.

 

نتیجه گیری

رسانه ها دارای اثرات مثبت و منفی بسیاری بر سبک زندگی فردی و متعاقب آن سبک زندگی اجتماعی هستند. شناخت صحیح این اثرات و راهکاری توسعه و یا مهار آنها از ضروریات حاکمیت در هر جامعه ای به شمار می رود.

تدوین برنامه جامع سبک زندگی ایرانی – اسلامی نیازی است که تعلل و غفلت از آن صدمات جبران ناپذیری را بر پیکره اجتماعی وارد می سازد و اهتمام به آن باید از دغدغه های اصلی نظام باشد. همه دستگاه ها و متولیان امور فرهنگی دینی و همه مراکز آموزشی و مجامع دانشگاهی باید بسیج شوند و با تشکیل اتاق فکر و استفاده از نظرات کارشناسان و صاحبنظران و با برنامه ریزی مناسب به این مقوله مهم بپردازند و راهکارهای اجرایی آن را بر اساس توانایی‌ ها و ظرفیت‌ های خود ارائه نمایند. در این راستا یکی از راهکارهای اجرایی شدن سبک زندگی، تبدیل شدن این بحث به گفتمان غالب در کل جامعه است به طوری که همانند مسائل اقتصادی و تورم که دغدغه عموم جامعه است و در همه محافل خانوادگی و تجمع ها از آن صحبت می‌ شود، در بین مردم اهمیت پیدا کند.

رسانه ها و شبکه های مجازی بی تردید از نقش بی بدیلی در ساخت سبک زندگی برخوردارند و لازم است از این پتانسیل در تدوین و توسعه سبک زندگی ایرانی – اسلامی در مواجهه با هجمه سنگین سبک زندگی غربی بالاترین بهره را جست.

همه گیری ویروس کرونا در کنار گسترش روز افزون رسانه ها و شبکه های مجازی تاثیری شگرف بر همه مناسبات ملی و فراملی جوامع نهاده است و منجر به بازتولید سبک های زندگی شده است. در این راستا نیاز است تا با شناخت صحیح و به موقع تمامی ابعاد این سبک، مانع نفوذ پنهان سبک زندگی غربی در بستر انتقال سبک زندگی کرونایی شده و سبک متناسب با جامعه ایرانی را باتعریف نمود.

 

منابع

 1. انتصاری، آمنه. رسانه و تأثیر آن در سبک زندگی اسلامی. مجله پیام زن، 1393
 2. حسینی، سید حسن. نقش رسانه در تغییر سبک زندگی متناسب با دوران کرونا. ایرنا، ۱۳۹۹
 3. سمواتی، زهرا. رسانه و سبک زندگی فردی – اجتماعی خانواده از توصیف و تبیین تا اصلاح و تغییر. مجموعه مقالات همایش بزرگداشت بانوی انقلاب اسلامی، ۱۳۹۷
 4. مرکز بررسی های استراتژیک. بررسی تاثیر رسانه های جهانی بر هویت فرهنگی جوانان. فصلنامه مطالعات راهبردی سیاستگذاری عمومی، 1390
 5. نوروز همایون، عباس، نقش رسانه‌ها در زندگی فردی و اجتماعی.  بسیج رسانه، ۱۳۹۵
 6. نویدنیا، منیژه. بررسی رابطه امنیت اجتماعی و سبک زندگی. فصلنامه مطالعات علوم اجتماعی ایران، دانشگاه آزاد اسلامی واحد خلخال، 1393.

 


[1]  - آلوین لویس تافلر (2016–1928)، نویسنده و آینده‌پژوه آمریکایی. وی به خاطر آثارش در زمینه‌های انقلاب دیجیتال، انقلاب ارتباطات و تکینگی فناوری شناخته می‌شود. از تافلر به عنوان یکی از مشهورترین آینده‌پژوهان جهان یاد می‌شود که گذار جامعه صنعتی از مرحله تولید کالا به سوی عصر اطلاعات و تسلط رایانه بر حیات اقتصادی و اجتماعی را پیش‌بینی کرد.

[2]  - آلفرد آدلر (۱۹۳۷–۱۸۷۰)، پزشک، روان‌درمانگر و از روانشناسان بنام اتریشی. وی بنیانگذار مکتب روانشناسی فردی است.